Montana: Drag queens nie będą mogły czytać książek dzieciom

Stan Montana stał się pierwszym stanem w USA, który prawnie zakazał osobom ucharakteryzowanym na drag queen (najczęściej są to mężczyźni wcielający się w kobiety, dzięki mocnemu makijażowi i kobiecemu, krzykliwemu strojowi) czytania dzieciom w szkołach publicznych i bibliotekach - informuje AP.

Publikacja: 24.05.2023 05:54

Montana zakazała odczytów dla dzieci w czasie których książkę czyta osoba ucharakteryzowana na drag

Montana zakazała odczytów dla dzieci w czasie których książkę czyta osoba ucharakteryzowana na drag queen

Foto: Adobe Stock

Przyjęte przepisy są częścią legislacji wymierzonej w prawa społeczności LGBTQ+ w Montanie i innych stanach.

Podobne przepisy planują przyjąć Floryda i Tennessee, ale w tych stanach drag queen nie będą mogły czytać dzieciom, jeśli ich występy będą miały "seksualną naturę", co otwiera drogę do różnej interpretacji przepisów.

Przepisy przyjęte przez Montanę zakazują publicznego czytania książek dziecięcych dzieciom wszystkim osobom ucharakteryzowanym na drag queen.

Sasha Buchert, prawniczka organizacji Lambda Legal, broniącej praw społeczności LGBTQ+ zwraca uwagę, że taki kształt prawa oznacza, iż są to pierwsze w USA przepisy wymierzone we wszystkie publiczne odczyty książek dla dzieci, w których miałyby brać udział drag queens.

Czytaj więcej

Jest nowy ranking polskich szkół przyjaznych LGBT+

Zdaniem Buchert przepisy te ograniczają wolność słowa i mają utrudnić wysiłki na rzecz pokazania transpłciowym dzieciom, że nie są osamotnione.

Ustawa weszła w życie w momencie podpisania jej przez republikańskiego gubernatora stanu Montana, Grega Gianforte.

Gianforte podpisał ustawę, przyjętą przez zdominowaną przez Partię Republikańską legislaturę stanową, ponieważ "uważa, iż jest bardzo niewłaściwe, by małe dzieci, zwłaszcza przedszkolaki i dzieci w szkołach podstawowych, były wystawione na zseksualizowane treści" - oświadczyła rzeczniczka gubernatora, Kaitlin Price, w wydanym oświadczeniu.

Czytaj więcej

Kansas chce zakazać uczniom transpłciowym rywalizacji sportowej z dziewczętami

Ustawa pierwotnie miała zakazywać obecności dzieci na występach drag queen, które były zdefiniowane jako przedstawienia mające "ekscytować lubieżnymi myślami". Poprawki do ustawy rozszerzyły zakaz na wszystkie występy "zorientowane seksualnie" lub "obsceniczne" w miejscach publicznych.

Stojący za projektem ustawy polityk Partii Republikańskiej, Braxton Mitchell tłumaczył, że wspiera nowe przepisy ponieważ "występy drag były w ostatnich latach szczególnie wymierzone w dzieci".

Gubernator Montany podpisał już wcześniej ustawę definiującą, że słowo płeć w prawie stanowym może oznaczać tylko płeć żeńską lub męską

Nie jest jasne jak często dochodzi do odczytów książek dzieciom przez drag queen w bibliotekach publicznych w Montanie - zauważa AP. Do takich odczytów doszło w 2022 roku w ZooMontana i jednej z księgarń, co wywołało protesty lokalnej społeczności. Inny tego typu odczyt miał miejsce w księgarni Bozeman w ubiegły weekend - co również wywołało protesty. 

Przyjęte przez stan Tennessee przepisy, zakazujące występów drag queen w miejscach publicznych lub w obecności dzieci, zostały zablokowane w marcu przez sędziego federalnego, po złożeniu wniosku, którego autorzy zarzucili nowemu prawu, że narusza ono Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA.

Gubernator Montany podpisał już wcześniej ustawę definiującą, że słowo płeć w prawie stanowym może oznaczać tylko płeć żeńską lub męską. Podobne przepisy mają od 1 lipca obowiązywać w Kansas i Tennessee.

Przyjęte przepisy są częścią legislacji wymierzonej w prawa społeczności LGBTQ+ w Montanie i innych stanach.

Podobne przepisy planują przyjąć Floryda i Tennessee, ale w tych stanach drag queen nie będą mogły czytać dzieciom, jeśli ich występy będą miały "seksualną naturę", co otwiera drogę do różnej interpretacji przepisów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Copa America. Generalny sprawdzian przed mundialem wyjątkowo nieudany
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Społeczeństwo
Rumunia: Niedźwiedź zabił 19-latkę. Podwojono liczbę zwierząt do odstrzału
Społeczeństwo
Bangkok: W luksusowym hotelu znaleziono ciała sześciorga obcokrajowców
Społeczeństwo
Tygrys malajski przegrywa z cywilizacją. „Balansuje na krawędzi wyginięcia”
Społeczeństwo
Rosja coraz bardziej podejrzliwa. Mnożą się oskarżenia o zdradę i szpiegostwo