Zadłużenie firm uprawiających zboża i rośliny oleiste wyniosło na koniec lutego tego roku 66,4 mln zł – co oznacza, że przez rok wzrosło o niemal jedną czwartą, a przeterminowane zobowiązania wobec banków i dostawców skoczyły o 4 proc. do 504 mln zł - podaje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK.
Czytaj więcej
Obietnice dopłat do sprzedanego zboża nie pomogły w upłynnieniu magazynowanych zapasów, wręcz prz...
Ilość ukraińskiego zboża w UE podwoiła się
Jak wyliczyli analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich, wojna spowodowała dwukrotną zwyżkę importu ukraińskiej żywności do Unii Europejskiej, głównie do Polski i Rumunii. W szczególności zbóż, których sprzedaż wzrosła z 7,8 mln ton w 2021 r. do blisko 16 mln ton w 2022.
To efekt wytyczenia tzw. korytarzy solidarnościowych, które po zablokowaniu przez Rosjan portów na Morzu Czarnym, dla ułatwienia wymiany handlowej w maju 2022 ustanowiła UE. Zniesiono również cła na produkty rolne z Ukrainy i nie przywrócono ich, chociaż pod koniec lipca na mocy tzw. porozumienia zbożowego między ONZ a Rosją, porty na Morzu Czarnym z powrotem uruchomiono. Tańsza produkcja rolna z Ukrainy zamiast jechać na Zachód, została w krajach przygranicznych Ukrainy - na Węgrzech, Słowacji, w Polsce i Rumunii i stała się gigantycznym problemem dla krajowych rolników. W liczbach bezwzględnych - jak wyliczył OSW - największym odbiorcą zbóż i roślin oleistych stała się Polska.
Czytaj więcej
Protestujący w Szczecinie rolnicy wstrzymują protest po podpisaniu porozumienia z ministrem rolni...