Rejestr Dłużników: Polski rolnik tonie w zbożu i długach

Masowy napływ ukraińskich zbóż i wzrost kosztów działalności rolnej w Polsce w efekcie wojny w Ukrainie doprowadziły do wzrostu zadłużenia firm aż o 25 proc. - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK..

Publikacja: 28.04.2023 14:56

Ilość ukraińskiego zboża w UE podwoiła się

Ilość ukraińskiego zboża w UE podwoiła się

Foto: AFP

Zadłużenie firm uprawiających zboża i rośliny oleiste wyniosło na koniec lutego tego roku 66,4 mln zł – co oznacza, że przez rok wzrosło o niemal jedną czwartą, a przeterminowane zobowiązania wobec banków i dostawców skoczyły o 4 proc. do 504 mln zł - podaje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK.

Czytaj więcej

Teraz to dopiero mamy kryzys zbożowy. Handel całkowicie zamarł

Ilość ukraińskiego zboża w UE podwoiła się

Jak wyliczyli analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich, wojna spowodowała dwukrotną zwyżkę importu ukraińskiej żywności do Unii Europejskiej, głównie do Polski i Rumunii. W szczególności zbóż, których sprzedaż wzrosła z 7,8 mln ton w 2021 r. do blisko 16 mln ton w 2022.

To efekt wytyczenia tzw. korytarzy solidarnościowych, które po zablokowaniu przez Rosjan portów na Morzu Czarnym, dla ułatwienia wymiany handlowej w maju 2022 ustanowiła UE. Zniesiono również cła na produkty rolne z Ukrainy i nie przywrócono ich, chociaż pod koniec lipca na mocy tzw. porozumienia zbożowego między ONZ a Rosją, porty na Morzu Czarnym z powrotem uruchomiono. Tańsza produkcja rolna z Ukrainy zamiast jechać na Zachód, została w krajach przygranicznych Ukrainy - na Węgrzech, Słowacji, w Polsce i Rumunii i stała się gigantycznym problemem dla krajowych rolników. W liczbach bezwzględnych - jak wyliczył OSW - największym odbiorcą zbóż i roślin oleistych stała się Polska.

Czytaj więcej

Jest porozumienie rolników z ministrem Telusem. Protest wstrzymany

Co gorsza, masowy napływ ukraińskich płodów rolnych na polski rynek, zderzył się ze wzrostem kosztów działalności - rosły ceny surowców, paliw, energii oraz nawozów, w rezultacie doprowadzając do gwałtownego skoku kosztów produkcji.

Polscy rolnicy od ubiegłego roku domagali się obłożenia kaucją importerów lub przywrócenia ceł na towary z Ukrainy. Do tego ogromna ilość tzw. zboża technicznego wjechała do Polski bez żadnej kontroli. Zboże to po przejechaniu granicy zmieniało się na paszowe lub konsumpcyjne - śledztwa w tej sprawie o oszustwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Rosną długi polskich rolników

Według ostatnich danych, dotyczących zaległych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych rolnictwa, w skali roku nastąpił wzrost o około 20 mln zł (4 proc.) do 504 mln zł. Firm rolnych (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych) z problemami w regulowaniu zobowiązań wobec dostawców jest 1566, o 92 więcej niż rok wcześniej - wylicza BIG InfoMonitor.

Sytuacja wygląda gorzej w grupie producentów zbóż i roślin oleistych (PKD 0111), którym najbardziej dokuczył import z Ukrainy - ich długi wzrosły przez rok o 23 proc. i przekroczyły na koniec lutego 66,4 mln zł. Liczba niesolidnych płatników zwiększyła się o 30 firm do 145 podmiotów (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych) – wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK.

23 proc.

O tyle wzrosły długi producentów zbóż i roślin oleistych

W górę poszły też zaległości sadowników. Stopniały natomiast długi firm zajmujących się rozmnażaniem roślin, gospodarstw mieszanych zajmujących się uprawami i hodowlą zwierząt oraz firm skoncentrowanych na chowie i hodowli zwierząt, gdzie niższe ceny zboża pomagają.

Rząd uruchomił w ubiegłym tygodniu monitorowany tranzyt zboża z Ukrainy - by wywieźć go do portów lub poza granice Polski. Do czerwca ma z kraju zniknąć 4 mln ton.

Sytuację powinien poprawić przygotowany przez rząd program wsparcia rolnictwa. Przewiduje on m.in. dopłaty do paliwa oraz do zakupionych na górce cenowej nawozów, dopłaty do sprzedanej i planowanej do sprzedaży pszenicy, ale też innych płodów rolnych. Wstępnie jego wartość szacowana jest na ok. 10 mld zł. „Jednak już pojawiły się zarzuty wobec tego rekordowego w historii naszego kraju wsparcia dla rolnictwa, że jest zbyt skomplikowany i że wyklucza z pomocy część poszkodowanych. Jednym z problemów jest choćby zbyt krótka lista firm, do których sprzedaż zboża pozwala uzyskać dopłatę. Nie ma na niej np. ferm drobiu czy trzody chlewnej” - podaje BIG InfoMonitor.

Zadłużenie firm uprawiających zboża i rośliny oleiste wyniosło na koniec lutego tego roku 66,4 mln zł – co oznacza, że przez rok wzrosło o niemal jedną czwartą, a przeterminowane zobowiązania wobec banków i dostawców skoczyły o 4 proc. do 504 mln zł - podaje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK.

Ilość ukraińskiego zboża w UE podwoiła się

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
"Po 23 latach w związku". Symboliczny ślub Roberta Biedronia i Krzysztofa Śmiszka
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Społeczeństwo
Graniczny push back. Polska zawróci migrantów na Słowację, a Niemcy do Polski
Społeczeństwo
Niejadalne grzyby w Polsce. Jak uniknąć zatrucia?
Społeczeństwo
Bałkański szlak migracyjny idzie przez Polskę. Czy na granicach wrócą kontrole?
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Społeczeństwo
Sondaż: Czy wyborcy PiS słyszeli o aferze wizowej?
Społeczeństwo
Policyjne narkotesty dają fałszywe wyniki? Z analiz wynika, że dzieje się to często