Sondaż: Polacy obawiają się, że zbiednieją w 2023 roku

"Czy obawia się Pani/Pan pogorszenia swojej sytuacji materialnej w 2023 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 26.03.2023 08:05

Polacy obawiają się pogorszenia sytuacji materialnej w 2023 roku

Polacy obawiają się pogorszenia sytuacji materialnej w 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Polska od miesięcy boryka się z dwucyfrową inflacją, a od czerwca 2019 roku inflacja utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). W lutym inflacja sięgnęła 18,4 proc. rok do roku po wzroście 17,2 proc. rok do roku w styczniu. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,2 proc. Od marca inflacja ma zacząć spadać.

Wysoka inflacja zaczyna przekładać się na spadek popytu co zapowiada spowolnienie gospodarki.

Sprzedaż detaliczna towarów w Polsce zmalała w lutym realnie (tzn. w cenach stałych) o 5 proc. rok do roku po minimalnym wzroście w styczniu. To najgorszy wynik od stycznia 2021 r., gdy możliwość dokonywania zakupów ograniczała epidemia Covid-19. Dane GUS wskazują m.in. na największy od wiosny 2020 r. spadek sprzedaży mebli oraz sprzętu RTV i AGD (o 10,3 proc. rok do roku).

Czytaj więcej

Wysoka inflacja sypie piach w tryby gospodarki

Ekonomiści prognozują, że wzrost PKB w Polsce wyniesie w 2023 roku od 0,1 do 1,2 proc. Polska jest więc zagrożona zjawiskiem stagflacji - sytuacją, której niskiemu tempu wzrostu gospodarczego towarzyszy wysoka inflacja.

Z marcowej edycji cyklicznego raportu „Current Consumer Mood” firmy GfK Polonia wynika, że coraz więcej Polaków, w zaistniałej sytuacji, decyduje się teraz na odkładanie pieniędzy.

Z globalnego badania YouGov wynika, że w Polsce – podobnie jak we Włoszech – 57 proc. osób widzi spadek dochodów. Tylko w Wielkiej Brytanii takich osób jest więcej: 64 proc.

Czytaj więcej

Zła wiadomość dla sklepów: Polak chce teraz odkładać

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy obawiają się pogorszenia swojej sytuacji gospodarczej w 2023 roku.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 70,8 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 21 proc. badanych.

8,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Kobiety (77%) częściej niż mężczyźni (64%) obawiają się pogorszenia swojej sytuacji materialnej w bieżącym roku. Trzech badanych na czterech (74%) z dochodem w przedziale między 2001 a 3000 zł netto oraz taki sam odsetek osób z miast o wielkości do 20 tys. mieszkańców odczuwa obawy w związku z własną sytuacją materialną w 2023 roku. Takie samo zdanie wyraża trzy czwarte respondentów (76%) w wieku do 24 lat. Siedmiu badanych na dziesięciu (72%) obawia się pogorszenia swojej sytuacji materialnej w 2023 roku - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21-22 marca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń
Społeczeństwo
RCB informuje o przedłużeniu stopni alarmowych na terenie całej Polski
Społeczeństwo
Echa podpisania "lex Tusk". Znany profesor opuszcza prezydenta Dudę
Społeczeństwo
Po Nowym Sączu przechadza się niedźwiedź. „Pozostać w domach"