Bilans zamieszek we Francji: 441 policjantów rannych

441 policjantów zostało rannych, a 445 osób aresztowano w czasie wieczornych i nocnych starć agresywnych demonstrantów, przede wszystkim anarchistów, z policją. Do zamieszek doszło w związku z reformą emerytalną realizowaną przez rząd Elisabeth Borne i prezydenta Emmanuela Macrona.

Publikacja: 24.03.2023 11:38

Wieczorem i w nocy we Francji doszło do zamieszek

Wieczorem i w nocy we Francji doszło do zamieszek

Foto: AFP

Premier Elisabeth Borne skorzystała 16 marca z artykułu 49.3 konstytucji, by przeforsować podwyższenie wieku emerytalnego do 64 lat bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Rząd przekonuje, że podniesienie wieku emerytalnego o dwa lata - do 64 lat - jest kluczowe dla utrzymania obecnego systemu emerytalnego.

Artykuł 49.3 francuskiej konstytucji pozwala na ratyfikację ustawy bez głosowania, jeżeli większość posłów nie opowie się za obaleniem rządu. Borne sięgając po niego w przypadku ustawy reformującej francuski system emerytalny zasygnalizowała, że francuskiemu rządowi nie udało się zapewnić sobie większości w Zgromadzeniu Narodowym dla tej reformy.

W sondażu opublikowanym 20 marca przez BFMTV 68 proc. Francuzów deklarowało, że chciałoby upadku rządu. Jednak w głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym, które miało miejsce tego dnia, do odwołania rządu Borne zabrakło dziewięciu głosów.

Czytaj więcej

Francuzi kontra Macron. W czwartek strajkują setki tysięcy osób

23 marca w całej Francji związki zawodowe zorganizowały całodobowy strajk w proteście przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Wieczorem i w nocy doszło do zamieszek - m.in. w Paryżu. W Bordeaux uczestnicy protestów podpalili budynek ratusza.

W czasie starć rannych zostało 441 policjantów, a 475 demonstrantów zostało aresztowanych. Rannych zostało też kilkudziesięciu uczestników protestów, w tym kobieta, która straciła kciuk w mieście Rouen (Normandia).

Stojący na czele związku zawodowego CFDT Laurent Berger powiedział w piątek rano, że akty przemocy, do których doszło wieczorem i w nocy były "niedopuszczalne". - Musimy uspokoić sytuację, zanim dojdzie do tragedii - dodał. - Aby znaleźć wyjście potrzebujmy, by rząd i prezydent wykonali gest - dodał.

Czytaj więcej

Protesty we Francji. Podpalony ratusz w Bordeaux

Według Bergera rozwiązaniem mogłoby być zamrożenie reformy na sześć miesięcy, co dałoby czas rządowi i związkowcom, by poszukać kompromisu.

Macron w środowym wywiadzie telewizyjnym wykluczył możliwość wycofania się z reformy. Zapowiedział, że zostanie ona zrealizowana do końca roku.

Laurent Berger, sekretarz generalny związku zawodowego CFDT proponuje zamrożenie reformy na sześć miesięcy

W piątek szef MSW, Gerald Darmanin powiedział w CNews TV, że Macron "martwi się o kraj" z powodu przemocy ulicznej. Nie zasygnalizował jednak, by prezydent zamierzał zrobić krok wstecz jeśli chodzi o reformę.

Związki zawodowe wzywają do regionalnych protestów w weekend i do podjęcia kolejnego ogólnokrajowego strajku we wtorek, w dniu, gdy do Bordeaux z Paryża ma pociągiem udać się odwiedzający Francję król Karol III.

Społeczeństwo
Rodzice poszli na nabożeństwo, zostawili dziecko w samochodzie. Niemowlę zmarło z przegrzania
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie