Reklama

Wydarzenie na Facebooku: Mistrzostwa Polskie w szkalowaniu papieża

Kilka dni temu na Facebooku pojawiło się wydarzenie, mające na celu obrażanie św. Jana Pawła II. Wydarzenie zostało usunięte, ale pojawiło się nowe.

Publikacja: 11.11.2016 15:01

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Foto: Wikimedia Commons/ lic. Bundesarchiv, B 145 Bild-F059404-0019 / Schaack, Lothar / CC-BY-SA

„Mistrzostwa Polski w szkalowaniu papieża” - pod taką nazwą na Facebooku powstało skandaliczne wydarzenie. Jak można było przeczytać w jego opisie, mistrzostwa miały polegać „na wybraniu mistrza Polski w szkalowaniu wielkiego Polaka Karola Wojtyły”. Jak napisano: "Przewidziane nagrody rzeczowe oraz nagrody pocieszenia dla osób spoza podium".

Data wydarzenia została wybrana na 2 kwietnia o godzinie 21:37, czyli odwołującej się do daty i godziny śmierci papieża-Polaka.

Ponad 4 tysiące osób zaznaczyło opcję "wezmę udział w wydarzeniu", a kolejne 6 tysięcy, że "jest zainteresowana wydarzeniem".

W postach pod wydarzeniem publikowane były bluźniercze grafiki czy wpisy szydzące ze św. Jana Pawła II.

Jak poinformował serwis wpolityce.pl, Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą złożył zawiadomienie do Prokuratora Generalnego ws. znieważenia papieża.

Reklama
Reklama

"Niedopuszczalne jest, by młodzież organizowała konkursy polegające na wymyślaniu najbardziej szkalującej grafiki nt. Ojca Świętego. Na szczęście nasz papież, Jan Paweł II jest święty i chroni go kodeks karny, ponieważ jest przedmiotem czci religijnej. Osobom, które znieważają Jana Pawła II grozi do 2 lat więzienia" - powiedział w rozmowie z Radiem Maryja przewodniczący stowarzyszenia Ryszard Nowak.

Administracja portalu zareagowała i usunęła wydarzenie.

Teraz dostępne jest niemal identyczne wydarzenie: w jego tle widać zdjęcie z Janem Pawłem II, data i godzina są identyczne, jedyną rzeczą, która uległa zmianie jest jego nazwa: "Mistrzostwa Polski w szkalowaniu papaja".

Nie wiemy, czy administratorzy portalu ustosunkują się i do tego wydarzenia. Obecnie ani jedna osoba nie zgłosiła chęci udziału w nim.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Społeczeństwo
MSWiA: W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura odczuwalna nawet minus 35 stopni
Społeczeństwo
Mimo fatalnej demografii rząd nawet nie sprawdza, czy nowe ustawy mają na nią wpływ
Społeczeństwo
Przyszliśmy na sprint, a to był maraton. Badanie: co naprawdę Ukraińcy myślą o Polakach?
badania
Czy Warszawiacy chcą rewolucji w transporcie miejskim? Oczekiwania i rozwiązania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama