Branża transportowa alarmuje, że obowiązek szczepień na COVID-19 nałożony na kierowców, doprowadzi do braków kadrowych w firmach transportowych.

Uczestnicy protestu przeciwko obowiązkowi szczepień sformowali tzw. Konwój Wolności 2022 i zebrali 2,2 mln dolarów w internecie na walkę z przymusem szczepień. Środki mają być przeznaczone na zakup paliwa, żywności i opłacenie noclegów przez uczestników konwoju. Do Ottawy Konwój Wolności ma dotrzeć 29 stycznia.

Reuters zwraca uwagę, że transport samochodowy jest kluczowy dla zapewnienia sprawnego przepływu dóbr między Kanadą a USA, ponieważ ponad 2/3 towarów wartych łącznie 521 mld dolarów, którymi handlują ze sobą USA i Kanada, jest przewożonych drogą lądową.

Czytaj więcej

Wielotysięczna demonstracja przeciw restrykcjom covidowym w Brukseli. Doszło do zamieszek

Tymczasem nawet 32 tysiące (20 proc.) ze 160 tysięcy kierowców ciężarówek przekraczających regularnie granicę USA z Kanadą z towarami, może być wyłączonych z pracy, w związku z obowiązkiem szczepień na COVID-19 przedstawicieli tej grupy zawodowej - wynika z szacunków Canadian Trucking Alliance (CTA).

Kanada wprowadziła obowiązek szczepień na COVID-19 dla kierowców ciężarówek 15 stycznia. Zgodnie z obowiązującymi od tego dnia przepisami, niezaszczepieni kanadyjscy kierowcy, wjeżdżający na terytorium Kanady z USA, muszą poddać się testowi na COVID-19 oraz obowiązkowej kwarantannie. 

32 tys.

Tylu kierowców, przekraczających regularnie granicę Kanady i USA, może być wyłączonych z pracy w związku z obowiązkiem szczepień na COVID-19

Braki kadrowe w firmach transportowych mogą - zdaniem przedstawicieli branży - być dodatkowym czynnikiem napędzającym inflację w sytuacji, gdy jest ona w Kanadzie najwyższa od trzech dekad.

Mimo to premier Kanady, Justin Trudeau, nie ugiął się wobec nacisków branży domagającej się opóźnienia wejścia w życie obowiązku szczepień dla kierowców, o którym władze po raz pierwszy poinformowały w listopadzie.