Szczepienie przeciw Covid-19 stanie się obowiązkowe od 15 czerwca dla wszystkich osób, które ukończyły 50 lat. Wyjątkiem będą osoby, które będą posiadały zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do szczepień. Osoby wyleczone z Covid-19 będą musiały zaszczepić się po sześciu miesiącach od wyzdrowienia.

Projekt dekretu nie przewiduje jednak sankcji - zaznacza agencja ANSA. Natomiast od 15 lutego do pracy będzie można udać się tylko z zieloną przepustką (ang. Super Green Pass). Środek ten ma być stosowany zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym; dotyczyć ma także pracowników wymiaru sprawiedliwości i sędziów. Zasada ta nie dotyczyć będzie natomiast obrońców, świadków i stron procesów.

Rozwiązanie dotyczące obowiązkowych szczepień 50-latków miało być propozycją kompromisową. Partia Demokratyczna oraz ugrupowania Forza Italia i Italia Viva, podobnie jak minister zdrowia Roberto Speranza chcieli bowiem rozszerzyć obowiązek szczepień na wszystkich pracowników. Przeciwko była Liga Matteo Salviniego oraz Ruch Pięciu Gwiazd.