Wyniki corocznego raportu podsumowuje Wirtualna Polska. Zgromadzone dane oparte są na oficjalnych statystykach publikowanych przez agendy krajowe i międzynarodowe.
W 2020 roku liczba osób żyjących w Polsce poniżej minimum egzystencji (640 zł miesięcznie dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1 727 zł miesięcznie dla czteroosobowej rodziny, w której jest dwoje rodziców i dwoje dzieci do lat 14) wyniosła około 2 mln, w tym 410 tysięcy dzieci i 312 tysięcy seniorów.
Czytaj więcej
- Wiele wysiłków Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji pomocowych na rzecz zmniejszenia głodu zostało niestety wręcz zaprzepaszczonych lub znacząco spowolnionych - mówi Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Przewodniczący EAPN Polska, dr hab. Ryszard Szarfenberg uważa, że wzrost liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie to prawdopodobnie sytuacja przejściowa związana z tymczasowym zamknięciem części gospodarki. Jednocześnie zagrożeniem może być rosnąca inflacja.
W ocenie autorów raportu w ubiegłym roku 44 proc. dzieci mogło być wykluczonych społecznie. Mimo dodatkowych świadczeń o niemal 50 tys. zwiększyła się również liczba skrajnie ubogich seniorów.