W ramach nowej polityki, której celem jest zmniejszenie liczby materiałów antyszczepionkowców dostępnych na YouTube, administracja serwisu należącego do koncernu Google zamierza usuwać wszelkie nagrania, które zawierają stwierdzenia, że dopuszczone do użycia szczepionki, zatwierdzone przez rządowe agencje są nieskuteczne lub groźne.

YouTube blokował już wcześniej treści kwestionujące skuteczności i bezpieczeństwo szczepionek na COVID-19, ale teraz zamierza rozszerzyć swoją politykę, usuwając również materiały wymierzone w inne szczepionki - np. na odrę czy na ospę.

1 mln

Tyle nagrań zawierających dezinformację na temat COVID-19 usunął YouTube od lutego 2020 roku

Matt Halprin, wiceprezes YouTube'a ds. bezpieczeństwa zapowiada, że usuwane będą m.in. materiały zawierające sugestie, że stosowanie szczepionek może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem - np. do autyzmu.

Czytaj więcej

Kreml broni niemieckich kanałów i grozi YouTube

W lutym Facebook poinformował, że będzie usuwał wszystkie profile zawierające teorie spiskowe na temat szczepionek.

Youtube pozwalał dotychczas na umieszczanie w serwisie wszelkich treści na temat szczepionek. Teraz jednak usunie kanały niektórych wpływowych antyszczepionkowców, których wcześniej skrytykował prezydent Joe Biden.

Halprin zaznaczył jednak, że YouTube będzie pozwalał na "naukową dyskusję" i umieszczanie nagrań na temat testów szczepionek, wyników tych testów i nieudanych testach szczepionek. Ponadto YouTube będzie pozwalał na umieszczanie filmów, w których osoby opowiadają o osobistych doświadczeniach ze szczepionkami - np. o reakcji ich dziecka na szczepionkę.

Jeśli nagranie będzie zawierać kilka takich relacji lub będzie zmontowane tak, by podważać skuteczność szczepień, zostanie usunięte - zaznaczył Halprin.

YouTube poinformował, że usunął od lutego 2020 roku milion nagrań zawierających dezinformację na temat COVID-19.