– Uchwalenie polskiego prawa majątkowego poważnie zaszkodzi naszym stosunkom z Polską. Polska bardzo dobrze wie, co jest słuszne i właściwe – ostrzegł na Twitterze szef izraelskiego MSZ Yair Lapid.

Senatorowie co prawda uznali, że obywatele II RP i ich spadkobiercy mogą bezterminowo dochodzić swoich praw na drodze sądowej, jeśli wystąpią o to najdalej 90 dni od wejścia w życie przepisów. Dostaną jednak tylko kompensacje, a nie zwrot nieruchomości. Nie ma też szans na ogólną ustawę o restytucji mienia, na jaką zdobyły się wszystkie – poza Polską – kraje postkomunistyczne Europy.

– To prawo oznacza ogromny krok wstecz. Polska straciła wielką szansę, aby rozwiązać problem i wzmocnić swoje relacje z polsko-żydowską diasporą. Mamy nadzieję, że prezydent Duda podejmie wszelkie kroki, aby zapobiec temu odrzuceniu historii – powiedział „Rzeczpospolitej" Gideon Taylor, dyrektor wykonawczy World Jewish Restitution Organization (WJRO) w Nowym Jorku. Także grupa amerykańskich senatorów zaapelowała do polskiego prezydenta o zawetowanie ustawy.