– Gdy polskie społeczeństwo zrozumie, że popierając obowiązek szczepień u dzieci, wyrażają poparcie dla nałożenia sankcji na siebie, wtedy wyniki ankiety się odwrócą – komentuje te wyniki Justyna Socha, szefowa stowarzyszenia STOP NOP, które przygotowało ten projekt. – Do skutecznych i bezpiecznych szczepionek oraz systemu ochrony zdrowia nie trzeba przecież przymuszać – dodaje działaczka.

Te wyniki nie dziwią jednak Jana Bondara, rzecznika Głównego Inspektora Sanitarnego. – Ponad 90 proc. Polaków szczepi swoje dzieci. Wielu z tych, którzy opowiadają się za dobrowolnością i tak by zaszczepiło swoje dzieci, ale chcą zniesienia obowiązku z powodu przekonania, że najważniejsza jest wolność jednostki – mówi Bondar. - Prawdziwi antyszczepionkowcy to bardzo wąska grupa. Mamy w Polsce nieco ponad 30 tys. dzieci, które nie przeszły pełnego kalendarza szczepień. Wśród nich dzieci przeciwników szczepień stanowią nie więcej niż 30 proc. – wyjaśnia urzędnik. 

 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 05-06 października czyli już po burzliwej debacie w sejmie nad obywatelskim projektem ustawy o ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, złożonego do Sejmu przez osoby sceptycznie wobec szczepień nastawione.

Więcej na ten temat