Do ataku nożem na Pawła Adamowicza doszło podczas "światełka do nieba", finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym w Gdańsku. Napastnik został zatrzymany, prezydent jest operowany w szpitalu.

Atak skomentowały w mediach społecznościowych najważniejsze osoby w państwie, przesyłając słowa wsparcia dla Adamowicza. "Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi, tak, jak - mam nadzieję - wszyscy nasi Rodacy. Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zobligował ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego "do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji". "Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem" - dodał.

Wyrazy wsparcia przesłali też na Twitterze m.in. były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz były prezydent Lech Wałęsa.

- W tym kraju tak się zakręciliśmy od 3 lat. Tak strasznie się zakręciliśmy, że nie możemy uszanować nawet takiego dnia, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tak się zakręciliśmy nawzajem, niewiarygodnie, tak się wzięliśmy za łby. A mówimy „grajmy bez focha”. Mając żale, mając swoje pretensje, mając swoje bóle, targniemy się z nożem na drugą osobę - powiedział z kolei Jerzy Owsiak, na wieść o ataku na Adamowicza. - Panie Prezydencie Gdańska, czuwamy także nad Pana zdrowiem, jesteśmy z Panem i oby nikomu się nie stała krzywda - dodał.

W internecie pojawiły się jednak także negatywne komentarze, dotyczące nie tylko ataku na Adamowicza, ale także WOŚP oraz - z drugiej strony - krytykujące wpis prezydenta Andrzeja Dudy.

"Na Miłość Boską! Proszę zamilknąć, módlmy się razem!" - zaapelował w odpowiedzi wicepremier Piotr Gliński, który wcześniej wyraził pełną solidarność z prezydentem Gdańska. "Stop agresji i nienawiści" - napisał.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM