Pieniądze zostały zdefraudowane w czasie epidemii wirusa Ebola w Afryce - w latach 2014-2016 wirus zabił w zachodniej części tego kontynentu 10 tys. osób.
Audytorzy badający pomoc Czerwonego Krzyża, która trafiała wówczas do Afryki wykryli wiele przypadków znacznie przepłaconych środków medycznych, wypłacania wynagrodzeń nieistniejącym pracownikom oraz wystawiania fałszywych rachunków opłaconych rzekomo tytułem cła.
Do oddziałów Czerwonego Krzyża działających w Liberii, Sierra Leone i Gwinei trafiło w czasie epidemii wirusa Ebola łącznie ok. 100 milionów dolarów.
Audytorzy badający sposób wykorzystania tej pomocy odkryli, że w Liberii 2,7 mln dolarów przeznaczono na środki medyczne o sztucznie zawyżonych cenach oraz na wynagrodzenia dla osób, których Czerwony Krzyż nigdy nie zatrudniał.
Z kolei w Sierra Leone, jak się okazało, pracownicy Czerwonego Krzyża we współpracy z miejscowymi pracownikami banków wyłudzili 2 mln dolarów ze środków przeznaczonych na pomoc dla chorych. W Gwinei natomiast milion dolarów przeznaczono na opłacenie fałszywych rachunków wystawionych rzekomo tytułem cła.