Konferencja "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość misji pokojowych" miała miejsce dokładnie przeddzień głównych uroczystości organizowanych z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
- Z ogromną satysfakcją podkreślam fakt, że społeczność międzynarodowa wysoko ocenia udział Polek i Polaków w niebieskich beretach w misjach poza granicami kraju, którzy z ogromnym zaangażowaniem i wysokim profesjonalizmem służyli na rzecz pokoju na różnych kontynentach. Byliśmy ambasadorami Polski w świecie i świata w Polsce. To na moje ręce Jan Paweł II 11 maja 1995 roku, w Libanie przekazał życzenia dla uczestników misji pokojowych nawiązując do jednego z 8 błogosławieństw przekazanych na Górze Tabor - mówił witając uczestników konferencji prezes SKMP ONZ gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisław Woźniak. Dodał jednocześnie "jestem głęboko przekonany, że będzie to inspirujące spotkanie naukowe od dawna oczekiwane w naszym środowisku - czytamy na stronie Dowództwa Operacyjnego RSZ.
W trakcie spotkania swoje referaty wygłosili przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Akademii Obrony Narodowej, Policji i JW 2305. Dr Anna Mróz-Jagiełło z AON zwróciła uwagę na "Udział Polskich Sił Zbrojnych w działaniach poza granicami państwa w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP." Natomiast mjr dr Wojciech Sójka omówił znaczenie działalności PKW w Libanie w latach 1999-2009.
- Podsumowując konferencję Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zachęcał młodych naukowców do kontaktu ze środowiskiem weteranów, w którym są duże pokłady wiedzy do wykorzystania. Podziękował również wszystkim za udział - podkreślił ppłk Piotr Walatek z DO RSZ.
Na konferencji obecny był również tłumacz Samuel Moussa, jednocześnie weteran poszkodowany z Iraku. Moussa kótko przedstawił rolę tłumacza na misji. Podziękował Polsce za wszystko co dla niego zrobiła a także polskim lekarzom za uratowanie życia i opiekę.
Z kolei st. chor. sztab. rez. Marcin Sikora nawiązał do historii JW 2305 i powodu jej powstania, a następnie omówił kolejno misje, w których brała udział jednostka. Od Haiti w 1994 roku poprzez działania na Bałkanach, w Kuwejcie gdzie przedstawił również powody zaangażowania polskich żołnierzy na przykładzie kilku operacji, kończąc omówienie misjami w Iraku i Afganistanie.