Po trwających siedem godzin negocjacjach Komitet Protestacyjny Ratowników podpisał porozumienie z Ministerstwem Zdrowia. W efekcie od dnia podpisania, czyli od 21 września, resort przywraca cofnięty w 2011 r. dodatek wyjazdowy za pracę w trudnych warunkach, który ma przysługiwać zarówno zatrudnionym na etacie, jak i na umowę zlecenie.

Jak mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który prowadził rozmowy z ratownikami, zatrudnieni na drugi typ umowy nie będą mogli zarobić mniej niż 40 zł brutto za godzinę (z dodatkami 60 zł brutto za godzinę). Zaapelował też do zatrudniających ratowników w stacjach pogotowia ratunkowego, by podwyżki jak najszybciej wpisali im w umowy.

Porozumienie kończy trwający całe lato protest ratowników medycznych. Jak podkreślał minister Kraska, ratownictwo medyczne to jeden z najważniejszych elementów systemu, zwłaszcza u progu IV fali koronawirusa: - Właściwie IV fala już tu jest – podkreślał minister Kraska.

Czytaj więcej

Bez zmian po spotkaniu protestujących medyków z resortem zdrowia

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że wtorkowe rozmowy toczyły się w poczuciu „dużej odpowiedzialności” wszystkich stron, a porozumienie ma charakter trójstronny, bo zostało podpisane z ministerstwem zarówno przez przedstawicieli pracowników, jak i pracodawców.

Jednak nie wszyscy ratownicy podpisują się pod decyzją Komitetu Protestacyjny Ratowników Medycznych. Na popularnym profilu Facebookowym „Raport z SOR-u” czytamy: „Ktoś samozwańczo zdecydował się podpisać papier bez konsultacji z dosłownie nikim. Tym samym ładując całą grupę do jednego wora – zdrajców. Teraz, kiedy cała ochrona zdrowia idzie razem w Komitecie Protestacyjno-Strajkowym Ochrony Zdrowia i Białym Miasteczku 2.0, ratownicy medyczni powinni trzymać się swoich postulatów i walczyć do końca. Ktoś może powiedzieć, że porozumienie to wygrana. Tak, wygrana dla ludzi, którzy nie wspomnieli nikomu o protestach, o strajku i chęci zmian. To wygrana dla tych, którzy boją się walczyć o swoje” – czytamy na profilu, który na Facebooku ma 32 tys. fanów.