Po trwających siedem godzin negocjacjach Komitet Protestacyjny Ratowników podpisał porozumienie z Ministerstwem Zdrowia. W efekcie od dnia podpisania, czyli od 21 września, resort przywraca cofnięty w 2011 r. dodatek wyjazdowy za pracę w trudnych warunkach, który ma przysługiwać zarówno zatrudnionym na etacie, jak i na umowę zlecenie.
Jak mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który prowadził rozmowy z ratownikami, zatrudnieni na drugi typ umowy nie będą mogli zarobić mniej niż 40 zł brutto za godzinę (z dodatkami 60 zł brutto za godzinę). Zaapelował też do zatrudniających ratowników w stacjach pogotowia ratunkowego, by podwyżki jak najszybciej wpisali im w umowy.
Porozumienie kończy trwający całe lato protest ratowników medycznych. Jak podkreślał minister Kraska, ratownictwo medyczne to jeden z najważniejszych elementów systemu, zwłaszcza u progu IV fali koronawirusa: - Właściwie IV fala już tu jest – podkreślał minister Kraska.
Czytaj więcej
Wracamy do Białego Miasteczka - oświadczyli medycy po blisko czterogodzinnym spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że wtorkowe rozmowy toczyły się w poczuciu „dużej odpowiedzialności” wszystkich stron, a porozumienie ma charakter trójstronny, bo zostało podpisane z ministerstwem zarówno przez przedstawicieli pracowników, jak i pracodawców.