Aktualizacja: 18.12.2018 05:39 Publikacja: 18.12.2018 05:39
Foto: 123RF
Minister infrastruktury ustalił na nowo kryteria brane pod uwagę przy podziale pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o środki na budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych i gminnych. Projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów czeka na posiedzenie Komitetu Stałego RM. Co proponuje? Cztery wskaźniki. Drogowy, wyrażony w procentach stosunek łącznej długości dróg powiatowych i gminnych w województwie do tych położonych w całym kraju (waga 95 proc.), ludnościowy – wyrażony w procentach udział liczby ludności województwa w liczbie ludności kraju (waga 1 proc). Powierzchniowy – wyrażony w procentach udział powierzchni ogólnej województwa w powierzchni ogólnej kraju (waga 2 proc), wyrównawczy: wskaźnik proporcjonalny do s wartości przeciętnej ogólnokrajowej produktu krajowego brutto na mieszkańca oraz wartości produktu krajowego brutto na mieszkańca w województwie (2 proc).
Zasiłek dla bezrobotnych, określany jako „kuroniówka”, jest formą wsparcia finansowego, które ma zrekompensować brak dochodów w związku z utratą pracy. Aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki. Ile wynosi ono w tym roku?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Zakaz zaproponowany w projekcie rozporządzenia ma objąć ok. 126 tys. członków Polskiego Związku Łowieckiego.
Rząd chce obłożyć akcyzą grzałki do tytoniu i płynów nikotynowych. To nie są wyroby akcyzowe, ale taki zamiar trzeba zgłosić Brukseli. To się jednak nie stanie.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Odpady niebezpieczne są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Dlatego z dzikich wysypisk powinny być jak najszybciej usuwane. To jednak oznacza spory wydatek dla samorządu.
Jednostki oświaty niejednokrotnie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych programach edukacyjnych, z tytułu których ponoszone są opłaty. Czy wypłata należności w związku z uczestnictwem szkoły w takim programie może być obciążona opodatkowaniem u źródła?
Polskie firmy zajmujące się transportem drogowym towarów czeka dalszy wzrost kosztów, osłabienie rentowności i problemy z pozyskaniem kierowców. Wyzwaniem będzie także konkurowanie z tanimi przewoźnikami z Ukrainy.
Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego, gmina wykonuje działania mieszczące się w zakresie jej zadań własnych. Pobierana przez gminę danina o charakterze publicznym nie stanowi zapłaty za świadczenie usług.
Służba w wojskach kolejowych w czasach PRL nie była represją – tak uważa resort rodziny i polityki społecznej. Dlatego nie będą oni traktowani tak samo jak ci, którzy byli kierowani do brygad budowlanych, kamieniołomów lub kopalni.
Alvin Gajadhur, doradca społeczny Prezydenta RP, a także były minister infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego i były główny inspektor transportu drogowego, usłyszał w poniedziałek zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych.
Rozwój spalarni w polskich miastach wchodzi w kolejną fazę. Mijają czasy, kiedy to samorządy z własnych środków finansowały tego typu inwestycje. Powodem są rosnące koszty. Dotacje ze środków UE mogą już nie wystarczyć.
Aż cztery na dziesięć rodzin nie korzystało w ostatnim roku z transportu publicznego. W Lubuskiem, na Mazowszu, Opolszczyźnie, w Świętokrzyskiem i w Wielkopolsce była to nawet co druga rodzina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas