Taki, prawomocny już, wyrok zapadł w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.
Sąd rozpatrywał skargę Bogdana B. Po nabyciu 95,64 ha gruntów rolnych na powiększenie posiadanego gospodarstwa rolnego wystąpił on do wójta gminy Hajnówka o przyznanie zwolnienia od podatku rolnego. Zwolnienie takie przewiduje art. 12 ust. 4 ustawy o podatku rolnym.
Wójt odmówił, gdyż jego zdaniem nie zostały spełnione ustawowe przesłanki zwolnienia. Grunty rolne nabyto w drodze licytacji, w trybie postępowania egzekucyjnego. Nie była to umowa sprzedaży, na którą położono główny akcent we wspomnianym przepisie. Tytułem własności stało się prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim o przysądzeniu własności. Takiego tytułu jako uprawniającego do przyznania zwolnienia nie przewidziano. W razie braku umowy sprzedaży nie można zaś przyznać zwolnienia.
W skardze do sądu Bogdan B. zwrócił uwagę, że ustawodawca posługuje się pojęciem "sprzedaż" również w dotyczących licytacji przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Nabycie własności gruntów w trybie sprzedaży licytacyjnej powinno zatem uprawniać do skorzystania z ustawowego zwolnienia.
Sąd uznał skargę za uzasadnioną. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z 1984 r. o podatku rolnym zwalnia się z niego na pięć lat grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha. Muszą to być grunty, do których przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste.