Licytacja gruntów w trybie egzekucji to też sprzedaż

Nabywca gruntów na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do 100 ha ma prawo do zwolnienia z podatku rolnego także wtedy, gdy kupił je w drodze licytacji publicznej.

Aktualizacja: 03.01.2007 14:25 Publikacja: 03.01.2007 00:01

Taki, prawomocny już, wyrok zapadł w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.

Sąd rozpatrywał skargę Bogdana B. Po nabyciu 95,64 ha gruntów rolnych na powiększenie posiadanego gospodarstwa rolnego wystąpił on do wójta gminy Hajnówka o przyznanie zwolnienia od podatku rolnego. Zwolnienie takie przewiduje art. 12 ust. 4 ustawy o podatku rolnym.

Wójt odmówił, gdyż jego zdaniem nie zostały spełnione ustawowe przesłanki zwolnienia. Grunty rolne nabyto w drodze licytacji, w trybie postępowania egzekucyjnego. Nie była to umowa sprzedaży, na którą położono główny akcent we wspomnianym przepisie. Tytułem własności stało się prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim o przysądzeniu własności. Takiego tytułu jako uprawniającego do przyznania zwolnienia nie przewidziano. W razie braku umowy sprzedaży nie można zaś przyznać zwolnienia.

W skardze do sądu Bogdan B. zwrócił uwagę, że ustawodawca posługuje się pojęciem "sprzedaż" również w dotyczących licytacji przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Nabycie własności gruntów w trybie sprzedaży licytacyjnej powinno zatem uprawniać do skorzystania z ustawowego zwolnienia.

Sąd uznał skargę za uzasadnioną. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z 1984 r. o podatku rolnym zwalnia się z niego na pięć lat grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha. Muszą to być grunty, do których przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste.

Dokonując wykładni tego przepisu, WSA w Białymstoku doszedł do wniosku, że trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego wykładnię gramatyczną, lecz także cel wprowadzonego zwolnienia. Preferencyjne opodatkowanie traktowane było zawsze jako jeden z instrumentów motywujących do zagospodarowania gruntów niewykorzystanych rolniczo. Odwołując się do kupna w drodze umowy sprzedaży, ustawodawca miał więc na celu objęcie zwolnieniem gruntów nabytych w drodze szeroko rozumianej sprzedaży, w tym w drodze licytacji publicznej.

Na taką wykładnię wskazuje m.in. treść pisma zastępcy dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru Ministerstwa Finansów zamieszczonego w Biuletynie Skarbowym (nr 1/2006). Wyjaśnia ono, że wspomniany przepis odwołuje się do sprzedaży w ogóle, a nie jedynie do sprzedaży unormowanej w przepisach kodeksu cywilnego. Osoba, która nabyła grunty na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczalnej 100 ha w drodze licytacji przez komornika sądowego, może więc ubiegać się o zwolnienie z podatku rolnego (sygn. I SA/Bk 189/06).

Taki, prawomocny już, wyrok zapadł w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.

Sąd rozpatrywał skargę Bogdana B. Po nabyciu 95,64 ha gruntów rolnych na powiększenie posiadanego gospodarstwa rolnego wystąpił on do wójta gminy Hajnówka o przyznanie zwolnienia od podatku rolnego. Zwolnienie takie przewiduje art. 12 ust. 4 ustawy o podatku rolnym.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego