Reklama
Rozwiń

Buchalter zatrudniony w dwóch miejscach dostaje podwójną wysługę lat

Główna księgowa zatrudniona w dwóch samorządowych jednostkach budżetowych powinna otrzymywać dwa dodatki za wieloletnią pracę. Podlega ona bowiem innym przepisom niż np. nauczyciele

Aktualizacja: 11.06.2008 07:36 Publikacja: 11.06.2008 01:55

– Główna księgowa pracuje w dwóch jednostkach budżetowych. W jednej na 3/4 etatu od 1 sierpnia 2006 r., a w drugiej na cały etat od 1 lipca 2007 r. Ma 20-letni staż pracy i taki też ma liczony w pierwszym miejscu pracy do dodatku stażowego (20 proc.). Natomiast w drugiej jednostce nie został on uwzględniony, bo urząd miasta i kuratorium uważają, że dodatek ten będzie przysługiwał po wypracowaniu odpowiedniego okresu zatrudnienia. Czy księgowej dodatek należy się w obu miejscach?

– pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Tak, główna księgowa zatrudniona w dwóch jednostkach budżetowych (przy założeniu że są to jednostki samorządowe) powinna otrzymywać dwa dodatki stażowe (za wieloletnią pracę).

Nie podlega ona bowiem przepisom Karty nauczyciela i jej aktów wykonawczych. A jedynie one pozbawiają prawa do dodatku za wysługę lat nauczyciela w dodatkowym miejscu pracy, dopóki nie przepracuje wymaganego okresu (por. § 7 ust. 1 – 3 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, DzU nr 22, poz. 181 ze zm.). W dodatkowym miejscu pracy belfrom uwzględnia się tylko okresy zatrudnienia dodatkowego (w tym wypadku nie wlicza się okresów zatrudnienia podstawowego: aktualnego i zakończonego) oraz inne okresy, ale pod warunkiem że nie wzięto ich pod uwagę przy ustalaniu dodatku stażowego w podstawowym miejscu zatrudnienia. Natomiast w podstawowym stosunku pracy do stażu pracy mają zaliczane wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz okresy zatrudnienia w tym miejscu pracy. Te zasady w żadnym razie nie mogą być stosowane do głównych księgowych, a prawdopodobnie tak stało się u czytelniczki.

Główny księgowy jest pracownikiem samorządowym, zajmującym kierownicze stanowisko urzędnicze bez względu na to, w jakiej jednostce pracuje (np. szkoła czy urząd gminy). Tak wynika z art. 1 i 1a ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.) oraz II tabeli stanowisk pracowniczych, I. Wszystkie jednostki, Kierownicze stanowiska urzędnicze, pkt 1. Podaje ją załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 146, poz. 1222 ze zm.). A to oznacza, że każdy zatrudniający głównego księgowego pracodawca musi uwzględnić w okresach uprawniających do dodatku stażowego wszystkie zakończone okresy zatrudnienia i inne okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze. Tyle że szef, który przyjmuje pracownika dodatkowo, pomija okresy zatrudnienia podstawowego (por. § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego).

W przepisach dotyczących pracowników samorządowych nie ma odpowiednika § 7 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Tym samym nie ma podstaw, aby nie przyznać dodatku stażowego w dodatkowym miejscu pracy głównego księgowego, jeśli ma on wymagany staż pracy. 20 lat zatrudnienia uprawnia do dodatku za wieloletnią pracę w najwyższej wysokości – 20 proc. w obu miejscach pracy (por. art. 22 ust. 1 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm., w zw. z art. 21 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).

– Główna księgowa pracuje w dwóch jednostkach budżetowych. W jednej na 3/4 etatu od 1 sierpnia 2006 r., a w drugiej na cały etat od 1 lipca 2007 r. Ma 20-letni staż pracy i taki też ma liczony w pierwszym miejscu pracy do dodatku stażowego (20 proc.). Natomiast w drugiej jednostce nie został on uwzględniony, bo urząd miasta i kuratorium uważają, że dodatek ten będzie przysługiwał po wypracowaniu odpowiedniego okresu zatrudnienia. Czy księgowej dodatek należy się w obu miejscach?

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono