Niebawem wejdzie w życie ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny (ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, DzU nr 192, poz. 1378; dalej: ustawa o FA). Od października będą stosowane nowe zasady wypłaty pomocy dla dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów (wnioski można składać od 1 sierpnia).
Ustawa ta zawiera także zasady postępowania wobec rodziców, którzy uchylają się od obowiązku alimentacyjnego. Wśród nich są działania będące obowiązkiem gminy, w której mieszka niesolidny dłużnik. Większość jest już samorządom znana – z obowiązującej ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.
– Zasadnicza różnica polega na trybie wszczynania postępowania przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu. Teraz inicjatywa należy do komornika prowadzącego egzekucję. Od października będą dwa tryby. Gminy będą wszczynać postępowanie przeciwko dłużnikowi z urzędu, jeśli wypłacają pomoc na jego dzieci. Będą też mogły je prowadzić na wniosek wierzyciela alimentacyjnego – wyjaśnia Tomasz Wardach z Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej zajęć będą miały od października służby zatrudnienia. Będą bowiem wzywać bezrobotnych dłużników alimentacyjnych nie rzadziej niż co dziesięć dni, czyli częściej niż dotychczas i częściej niż innych (co miesiąc). W
praktyce niesolidny rodzic może mieć obowiązek stawiania się w powiatowym urzędzie pracy nawet co tydzień, a to w celu potwierdzenia swojej gotowości do podjęcia pracy i uzyskania informacji o możliwości zatrudnienia lub szkolenia.