Rada nie odwoła wójta, lecz mogą to zrobić mieszkańcy

Wójta lub burmistrza wybierają mieszkańcy. I tylko oni mogą w referendum odebrać mandat, którym ich obdarzyli

Publikacja: 17.10.2008 07:40

Rada nie odwoła wójta, lecz mogą to zrobić mieszkańcy

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer Tom Tomasz Wawer

Rada gminy (miasta) nie może sama odwołać wójta (burmistrza, prezydenta miasta), ponieważ są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców. I tylko oni – w referendum – mogą odebrać im mandat.

Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje dwa tryby doprowadzenia do takiego referendum. Mówią o tym art. 28a i 28b.

[srodtytul]Bez absolutorium...[/srodtytul]

Pierwszy przepis wiąże inicjatywę referendalną z nieudzieleniem wójtowi absolutorium z wykonania budżetu. Wymaga, aby rada gminy, zanim podejmie uchwałę dotyczącą absolutorium, zapoznała się z wnioskiem w tej sprawie komisji rewizyjnej, która opiniuje wykonanie budżetu, oraz z opinią regionalnej izby obrachunkowej. Uchwałę dotyczącą absolutorium rada podejmuje bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu (liczba głosów za wnioskiem musi być większa od sumy głosów przeciw i wstrzymujących się). Jeśli rada nie udzieli wójtowi absolutorium, decyzja ta jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania.

Dodatkowy warunek: uchwała została podjęta nie wcześniej niż po dziewięciu miesiącach od wyboru wójta i nie później niż dziewięć miesięcy przed zakończeniem jego kadencji. Wymóg ten ogranicza ewentualność powtarzania w krótkim odstępie czasu – na początku i na końcu kadencji – wyborów, które są następstwem odwołania wójta.

[srodtytul]... i po podjęciu uchwały[/srodtytul]

Uchwały o referendum w sprawie odwołania wójta rada nie może podjąć na tej samej sesji, na której odmówiła mu absolutorium. Może to zrobić nie wcześniej niż po 14 dniach od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium. Chodzi o to, aby procedury absolutoryjne służyły wyłącznie kontroli wykonania budżetu. Dodatkowo, przed podjęciem uchwały o referendum, rada gminy ma zapoznać się z opinią regionalnej izby obrachunkowej na temat swojej uchwały o nieudzieleniu wójtowi absolutorium. Musi także wysłuchać wyjaśnień samego wójta.

Uchwałę o przeprowadzeniu referendum rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu imiennym.

[srodtytul]Gdy rada nie popiera[/srodtytul]

Drugi tryb dotyczy sytuacji innych niż absolutorium budżetowe. Także w tym wypadku obowiązują ograniczenia. Uchwałę o referendum w sprawie odwołania wójta rada może podjąć najwcześniej dopiero po dziewięciu miesiącach od jego wyboru. Nie może uchwalać takiego referendum później niż dziewięć miesięcy przed końcem jego kadencji. Inny warunek – potrzebny jest do tego wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady (np. grupy czy klubu radnych).

[b]Wniosek musi być sporządzony na piśmie i uzasadniać przyczyny odwołania. Konieczne jest zaopiniowanie go przez komisję rewizyjną. [/b]Rada gminy może zdecydować o referendum na sesji zwołanej nie wcześniej niż po 14 dniach od złożenia tego wniosku. W ten sposób znacznie trudniej jest zainicjować referendum. Uchwała musi być podjęta większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady w głosowaniu imiennym.

Kolejny hamulec: jeśli inicjatorzy uchwały o referendum w sprawie odwołania wójta przegrają głosowanie, a więc ich wniosek nie zdobędzie wymaganej większości głosów, następny w tym trybie będą mogli zgłosić nie wcześniej niż po 12 miesiącach od poprzedniego głosowania.

[ramka][b]Kiedy referendum jest ważne[/b]

Uchwała rady w sprawie lokalnego referendum jest publikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz rozplakatowywana lub ogłaszana w inny sposób zwyczajowo przyjęty w gminie. Przewodniczący rady przekazuje ją komisarzowi wyborczemu. Postanowienie o przeprowadzeniu referendum komisarz wydaje w ciągu 14 dni po upływie terminu przewidzianego na ewentualne jej unieważnienie przez wojewodę w trybie nadzoru.

[b]Referendum w sprawie odwołania wójta jest ważne, gdy głosowało w nim co najmniej 3/5 liczby mieszkańców, którzy brali udział w jego wyborze.[/b] O odwołaniu decyduje większość głosów. Jeśli w referendum przeprowadzonym z inicjatywy rady z innego powodu niż nieudzielenie absolutorium przeciwko odwołaniu wójta padło ponad połowę ważnych głosów, to działalność – z mocy prawa – kończy rada gminy. Takie są konsekwencje referendum przez nią przegranego.[/ramka]

Rada gminy (miasta) nie może sama odwołać wójta (burmistrza, prezydenta miasta), ponieważ są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców. I tylko oni – w referendum – mogą odebrać im mandat.

Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje dwa tryby doprowadzenia do takiego referendum. Mówią o tym art. 28a i 28b.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku