Rada gminy (miasta) nie może sama odwołać wójta (burmistrza, prezydenta miasta), ponieważ są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców. I tylko oni – w referendum – mogą odebrać im mandat.
Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje dwa tryby doprowadzenia do takiego referendum. Mówią o tym art. 28a i 28b.
[srodtytul]Bez absolutorium...[/srodtytul]
Pierwszy przepis wiąże inicjatywę referendalną z nieudzieleniem wójtowi absolutorium z wykonania budżetu. Wymaga, aby rada gminy, zanim podejmie uchwałę dotyczącą absolutorium, zapoznała się z wnioskiem w tej sprawie komisji rewizyjnej, która opiniuje wykonanie budżetu, oraz z opinią regionalnej izby obrachunkowej. Uchwałę dotyczącą absolutorium rada podejmuje bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu (liczba głosów za wnioskiem musi być większa od sumy głosów przeciw i wstrzymujących się). Jeśli rada nie udzieli wójtowi absolutorium, decyzja ta jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania.
Dodatkowy warunek: uchwała została podjęta nie wcześniej niż po dziewięciu miesiącach od wyboru wójta i nie później niż dziewięć miesięcy przed zakończeniem jego kadencji. Wymóg ten ogranicza ewentualność powtarzania w krótkim odstępie czasu – na początku i na końcu kadencji – wyborów, które są następstwem odwołania wójta.