Wystartował program budowy dróg lokalnych

Ruszył nabór wniosków gmin i powiatów o dofinansowanie przez państwo inwestycji drogowych. Termin jest krótki: tylko do 21 listopada

Publikacja: 05.11.2008 07:02

Wystartował program budowy dróg lokalnych

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Narodowy program przebudowy dróg lokalnych wystartował 31 października. Zbierane są wnioski samorządów na 2009 r.

W najbliższych trzech latach na remonty i budowę dróg lokalnych budżet państwa przeznaczy 3 mld zł (co roku 1 mld). Drugie tyle dołożą samorządy jako wkład własny. Dzięki temu każdego roku ma być modernizowanych ok. 2 tys. km dróg.

[srodtytul]Czas na wnioski[/srodtytul]

[b]Program ma wspierać[/b]:

- przebudowę, budowę lub remont kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych prowadzącą do zwiększenia płynności i poprawy bezpieczeństwa ruchu,

- tworzenie powiązań sieci dróg powiatowych i gminnych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych dla ułatwienia komunikacji z mniejszymi miejscowościami.

Dofinansowywane będą m.in. projekty: utwardzenia dróg gruntowych; zmiany geometrii; zwiększenia nośności; wyrównania. Pomoc finansową uzyskają także inwestycje służące poprawie bezpieczeństwa ruchu, np. budowa chodników i azyli (wysepek) dla pieszych, a także montaż sygnalizacji świetlnej oraz barier ochronnych.

Nabór wniosków na 2009 r. kończy się 21 listopada, dlatego trzeba jak najszybciej przygotować niezbędne dokumenty: dokumentację techniczną projektowanej inwestycji, pozwolenie na budowę lub zgłoszenie (jeżeli wymaga tego prawo budowlane), uchwałę rady gminy lub powiatu o zagwarantowaniu własnych środków na realizację projektu, porozumienie o partnerstwie (np. z innymi samorządami), prawidłowo wypełniony wniosek.

Aplikacje będzie oceniać komisja powołana przez wojewodę. Gminy i powiaty będą mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości do połowy kosztów inwestycji. Na jeden projekt – maksymalnie 3 mln zł. Podział środków dotacji między województwa ma być równy, w każdym po połowie dla gmin i dla powiatów. Przy czym powiaty będą mogły otrzymać dofinansowanie najwyżej dwóch projektów w roku, a gminy – tylko jednego.

Inwestycja musi być prowadzona w roku, na który składany jest wniosek. Możliwe będzie rozłożenie większego przedsięwzięcia na kilka lat, ale wtedy każdy roczny etap musi być określony i opisany jednoznacznie.Z programu nie mogą być wspierane projekty realizowane z funduszy UE oraz z kwot rezerwy subwencji ogólnej przeznaczonych na inwestycje drogowe.

[srodtytul]Powstanie ranking [/srodtytul]

Komisje wojewódzkie będą oceniać wnioski według zobiektywizowanych kryteriów formalnych i merytorycznych. Wymogi formalne to: właściwy formularz, termin, podpisy i pieczątki osób upoważnionych do podejmowania decyzji, kompletność i prawidłowość złożonych załączników, czytelne pismo. Wniosek, który ich nie spełni, zostanie odrzucony.

[b]Merytoryczne kryteria są trzy, za każde można uzyskać od 0 do 10 pkt[/b]:

- wpływ projektu na poprawę bezpieczeństwa (wnioskodawca będzie musiał ją wykazać np. na podstawie danych policji),

- spójność drogi objętej wnioskiem z siecią dróg w województwie (preferowane będą projekty: w powiatach – dotyczące dróg dojazdowych do dróg wojewódzkich i krajowych, a w gminach – dróg dojazdowych do powiatowych, wojewódzkich i krajowych),

- współpraca samorządów (preferowane będą projekty wprowadzane w życie w porozumieniu).

Na podstawie punktacji do 5 grudnia powstaną wojewódzkie listy rankingowe wniosków, które będą podstawą kwalifikacji do udzielenia dotacji.

Na stronach internetowych MSWiA oraz urzędów wojewódzkich zamieszczone są wszystkie dokumenty związane z programem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora i.walencik@rp.pl

[ramka][b]Nowela ustawy o dochodach[/b]

Sejm ma rozpatrzyć w tym tygodniu projekt zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który dostosowuje ją do programu wspierania budowy dróg lokalnych.

Program ustanowiony jest na podstawie art. 117 ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja przepisów o dochodach jest konieczna, aby program mógł być prowadzony w zgodzie z nimi. Do katalogu dotacji celowych z budżetu państwa dla samorządów na dofinansowanie zadań własnych posłowie wnioskodawcy z PO proponują dopisać dotacje na przebudowy, budowy lub remonty dróg powiatowych i gminnych. Projekt zawiera też delegację ustawową dla rządu do wydania rozporządzenia szczegółowo regulującego warunki i tryb udzielania tych dotacji.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku