- tworzenie powiązań sieci dróg powiatowych i gminnych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych dla ułatwienia komunikacji z mniejszymi miejscowościami.
Dofinansowywane będą m.in. projekty: utwardzenia dróg gruntowych; zmiany geometrii; zwiększenia nośności; wyrównania. Pomoc finansową uzyskają także inwestycje służące poprawie bezpieczeństwa ruchu, np. budowa chodników i azyli (wysepek) dla pieszych, a także montaż sygnalizacji świetlnej oraz barier ochronnych.
Nabór wniosków na 2009 r. kończy się 21 listopada, dlatego trzeba jak najszybciej przygotować niezbędne dokumenty: dokumentację techniczną projektowanej inwestycji, pozwolenie na budowę lub zgłoszenie (jeżeli wymaga tego prawo budowlane), uchwałę rady gminy lub powiatu o zagwarantowaniu własnych środków na realizację projektu, porozumienie o partnerstwie (np. z innymi samorządami), prawidłowo wypełniony wniosek.
Aplikacje będzie oceniać komisja powołana przez wojewodę. Gminy i powiaty będą mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości do połowy kosztów inwestycji. Na jeden projekt – maksymalnie 3 mln zł. Podział środków dotacji między województwa ma być równy, w każdym po połowie dla gmin i dla powiatów. Przy czym powiaty będą mogły otrzymać dofinansowanie najwyżej dwóch projektów w roku, a gminy – tylko jednego.
Inwestycja musi być prowadzona w roku, na który składany jest wniosek. Możliwe będzie rozłożenie większego przedsięwzięcia na kilka lat, ale wtedy każdy roczny etap musi być określony i opisany jednoznacznie.Z programu nie mogą być wspierane projekty realizowane z funduszy UE oraz z kwot rezerwy subwencji ogólnej przeznaczonych na inwestycje drogowe.
[srodtytul]Powstanie ranking [/srodtytul]