Gdy egzekucja zobowiązań alimentacyjnych jest bezskuteczna, osoba uprawniona do otrzymywania tego świadczenia może wystąpić do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania o podjęcie działań wobec zobowiązanego.
Do wniosku dołączyć należy zaświadczenie wystawione przez organ prowadzący egzekucję o jej bezskuteczności. Powinno ono zawierać informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. O te informacje może również wystąpić wójt (burmistrz, prezydent) bezpośrednio do organu prowadzącego postępowanie. W takiej sytuacji organ egzekucyjny przesyła stosowne dokumenty w terminie 14 dni od otrzymania wezwania. Ponadto stosowne informacje organ egzekucyjny przekazuje każdorazowo na żądanie wójta (burmistrza prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zarówno osoby uprawnionej, jak i zobowiązanego do płacenia alimentów.
[srodtytul]Wywiad i oświadczenie majątkowe[/srodtytul]
Określone czynności w stosunku do dłużnika alimentacyjnego podejmuje wójt gminy, w której dłużnik ma miejsce zamieszkania (organ właściwy dłużnika). Po pierwsze [b]jest on zobowiązany do przekazania organowi egzekucyjnemu wszelkich informacji, które mogą być istotne dla skuteczności egzekucji. Po drugie musi informować o wszelkich przejawach opieszałości komornika prowadzącego egzekucję.[/b]
Pierwszą czynnością organu właściwego dłużnika jest przeprowadzenie wywiadu, którego celem jest ustalenie sytuacji rodzinnej, dochodowej, zawodowej zobowiązanego (wywiad alimentacyjny). Ma on również na celu określenie stanu zdrowia dłużnika oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentów. [b]Dłużnik ma obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań,[/b] o czym należy składającego pouczyć.