Rok 2009 został uchwałą Sejmu ustanowiony Rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej. Rodzina zastępcza jest bowiem najlepszym sposobem sprawowania opieki nad dziećmi, które okresowo zostały pozbawione pieczy rodziców. I właśnie dlatego minister pracy i polityki społecznej postanowił, że w ramach ogłoszonego konkursu dofinansowane będą działania na rzecz rozwoju opieki zastępczej w samorządach lokalnych.
[srodtytul]Jak składać oferty[/srodtytul]
Konkurs toczy się na zasadach określonych w przepisach art. 25 – 35 ustawy o pomocy społecznej. Zainteresowane samorządy muszą pamiętać, aby oferty były składane na odpowiednim formularzu. Jego wzór określa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177233]rozporządzenie ministra polityki społecznej z 8 marca 2005 r. w sprawie określenia wzoru oferty podmiotu uprawnionego (DzU nr 44, poz. 427)[/link]. Ważne, aby w ofercie zaznaczyć, jaka jednostka samorządowa o dotację się ubiega. Czy jest to np. powiat ziemski czy grodzki, gmina miejska czy wiejska, czy może województwo samorządowe.
Prawidłowo złożony wniosek składa się z kompletnie wypełnionego formularza oferty, który powinien być podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji wnioskodawcy. Dołączyć należy ponadto uchwałę rady lub sejmiku zatwierdzającą program budowania lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną oraz opinię wydaną odpowiednio przez:
- marszałka – w przypadku programu regionalnego;