Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Pracy. Głównym celem noweli jest wzmocnienie uprawnień wojewody w nadzorze i kontroli pomocy społecznej oraz eliminowaniu zagrożeń płynących z prowadzenia bez zezwolenia placówek z całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku.
Zaproponowano podniesienie z 10 tys. do 20 tys. zł maksymalnego wymiaru kary, jaka może być nałożona na podmiot prowadzący całodobową placówkę opiekuńczą bez zezwolenia. Ponadto rząd chce wprowadzenia kary w wysokości 40 tys. zł dla placówek, które mimo nałożenia kary pieniężnej wciąż działają bez zezwolenia. Wojewoda będzie mógł także nakazać wstrzymanie prowadzenia placówki. Po stwierdzeniu zagrożenia życia lub zdrowia przebywających w placówce działającej nielegalnie nakaz ten ma mieć rygor natychmiastowej wykonalności. Na wojewodę zostanie nałożony obowiązek poinformowania o nakazie rodzin pensjonariuszy ośrodków działających nielegalnie. W każdym wydziale ds. pomocy społecznej ma być wyodrębniona komórka do nadzorowania i kontroli pomocy społecznej. Łatwiej będzie też weryfikować legalność funkcjonowania np. domu starców. Podmioty prowadzące tego rodzaju placówki będą miały obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na budynku tablicy informacyjnej, zawierającej m.in. dane o posiadanym zezwoleniu i numerze wpisu do rejestru wojewody.
Ograniczona ma zostać także możliwość zajmowania przez komorników świadczeń wypłacanych w ramach pomocy społecznej. Zaproponowana zmiana w przepisach jednoznacznie przesądzi o tym, że świadczenia te nie podlegają egzekucji administracyjnej.