[b]Tak[/b] Urzędową pieczęcią jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W jej otoku umieszcza się napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do jej używania. Art. 16c ust. 2 ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych stanowi natomiast, że urzędową pieczęcią gminy może być również pieczęć metalowa, tłoczona i okrągła, zawierająca pośrodku, zamiast wizerunku orła, herb gminy. Przepis ten zastrzega jednocześnie, że taka pieczęć nie może być odciskana na dokumentach urzędowych w sprawach z zakresu administracji rządowej.
Sprawy dotyczące podatków lokalnych są sprawami własnymi gminy. Dlatego też przyjąć należy, że na tytule wykonawczym wystawionym przez wójta może się znaleźć zarówno pieczęć z orłem, jak i z herbem gminy. Obie są prawidłowe i dopuszczalne. Jak podkreślił[b] WSA w Poznaniu w wyroku z 19 grudnia 2008 r.[/b], przyjęcie innego założenia oznaczałoby, że ustawodawca, wprowadzając możliwość posługiwania się przez gminę zindywidualizowaną pieczęcią z herbem, wyłączyłby możliwości jej stosowania [b](I SA/Po 1140/08)[/b]. Uczynił tak, ale tylko w sprawach realizowanych przez samorząd jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.
[i]Podstawa prawna:
– art. 16c ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CF5ECFB08A0EB4A6178AD8400B53667C?id=180121]ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (tekst jedn. z 2005 r. nr 235, poz. 2000 ze zm.)[/link].[/i]