Zasady i zakres odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176480]ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (DzU z 2005 r. nr 14, poz. 114 ze zm.)[/link]
Zgodnie z art. 4 ustawy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych podlegają przede wszystkim osoby wchodzące w skład organu wykonującego budżet lub plan finansowy jednostki sektora finansów publicznych, kierownicy takich jednostek, a także ich pracownicy, ale tylko ci, którym powierzono określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej lub czynności przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych.
Odpowiedzialności tej podlegają ponadto osoby pełniące funkcję organów jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych, które otrzymują środki publiczne, lub zarządzające mieniem publicznym. O tym, jakie działania (zaniechania) stanowią naruszenie dyscypliny finansów publicznych, można się dowiedzieć z lektury art. 5 – 18 omawianej ustawy.
[srodtytul]Umyślnie lub nie[/srodtytul]
Odpowiedzialność ponosi osoba, która popełniła czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych określony przez ustawę. Z kolei art. 19 ust. 2 wymaga, aby takiej osobie można było przypisać winę. Komisja orzekająca musi zatem ustalić, że czyn został popełniony w sposób zawiniony. Pamiętać przy tym należy, że odpowiedzialność taka może być ponoszona zarówno za umyślne, jak i nieumyślne naruszenie dyscypliny finansów publicznych.