Osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, które samodzielnie funkcjonować nie mogą w życiu codziennym i którym np. rodzina nie może zapewnić właściwej opieki, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Placówki takie mogą być prowadzone przez rozmaite podmioty. Jednostki samorządu terytorialnego, kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe, organizacje społeczne, stowarzyszenia i fundacje oraz inne osoby prawne. Domy pomocy społecznej mogą prowadzić także osoby fizyczne. Warunkiem – dla wszystkich tych podmiotów bez wyjątku – jest uzyskanie zezwolenia od właściwego miejscowo wojewody.
[srodtytul]Wójt ustala i ogłasza[/srodtytul]
Pobyt pensjonariusza w domu pomocy społecznej kosztuje. Wydatki związane z zapewnieniem całodobowej opieki mieszkańcom oraz zaspokajaniem ich niezbędnych potrzeb bytowych i społecznych w całości pokrywa dom.
Dlatego też[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=05FA6778D724A0244C476F86041A3EA8?id=328904] ustawa o pomocy społecznej stwierdza[/link], w art. 60 ust. 1, że pobyt w takim domu jest odpłatny. Wysokość opłaty z tego tytułu jest równa średniemu miesięcznemu kosztowi utrzymania.