Ministerstwo Finansów wystosowało pismo do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów oraz marszałków województw. Wyjaśnia w nim obowiązujące od 1 stycznia 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=325303]przepisy nowej ustawy o finansach publicznych (DzU z 2009 r. nr 157, poz. 1240)[/link]. Wprowadziły one obowiązek kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.
Pismo wiceministra finansów Dariusza Daniluka (nr DA6/4095/NWX/2010/775) stanowi odpowiedź na pytania i wątpliwości, jakie w tym zakresie się pojawiły. Chodzi o art. 68 ust. 1 ustawy, który wprowadza definicję kontroli zarządczej jako ogółu działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy.
Ministerstwo przypomina, iż za zapewnienie adekwatnego, skutecznego systemu tej kontroli odpowiadają wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta oraz marszałek województwa. Ustawa nie przewiduje jednak dla nich z tego tytułu szczególnych kompetencji.
Jak tłumaczy MF, kontrolę zarządczą należy wiązać z zarządzaniem jednostką lub grupą jednostek, a za najistotniejszy jej element należy uznać system wyznaczania celów i zadań oraz monitorowania stopnia ich realizacji. Nie można natomiast utożsamiać z nią ani ograniczać jej do czynności kontrolnych wykonywanych przez pracowników komórek kontroli.
„Kontrola zarządcza jest systemem bardziej złożonym, który ma za zadanie sprawić, aby samorządowa jednostka organizacyjna i jednostka samorządu terytorialnego osiągnęły cele przed nimi postawione” – wyjaśnia MF.