Powiaty rozpalają emocje

Publikując wywiad z ministrem Jerzym Millerem, w którym zakwestionował on potrzebę istnienia powiatów, włożyliśmy kij w mrowisko. Okazuje się, że nie tylko minister ma krytyczne zdanie o funkcjonowaniu tego „drugiego szczebla administracji samorządowej”.

Aktualizacja: 16.03.2010 13:01 Publikacja: 16.03.2010 10:34

Powiaty rozpalają emocje

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wielu czytelników uważa, że wprowadzenie powiatów nie było potrzebne. Inni bronią starostw. Oto fragmenty dyskusji z [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/03/15/jak-powinna-wygladac-gmina-za-20-lat/]Gorącego tematu[/link] w [link=http://www.rp.pl/temat/55682.html]serwisie Samorząd[/link].

[i]Thome[/i]

Powiaty od samego początku były pomysłem błędnym. Błędnym w założeniach (mnożenie struktury biurokratycznej bez żadnego celu, choćby głupowatego) i błędnym w skutkach (wzrost obciążeń ludności). Idea jednak powinna być jedna – urzędów mniej, odpowiedzialność konkretnych organów wyraźnie określona.

[i]xman [/i]

Na początek wystarczyłoby ograniczyć liczbę powiatów do powiedzmy 100.

[i]Witold [/i]

Zacznę od cytatu “Jeden z ojców samorządu Jerzy Stępień ironizował, że Jerzy Miller wie tyle o powiatach, ile widać z dużego miasta – Krakowa, skąd pochodzi.” Ja wiem więcej – pracowałem w starostwie powiatowym 10 lat. Od początku miałem pełną świadomość tego, że jest to (powiat) pomysł bez sensu merytorycznego. Sens ma tylko polityczny – jaki chyba dla wszystkich oczywiste. Parafrazując przytoczonego na wstępie “Profesora” powiem, że ma On chyba takie pojęcie o powiatach jakie można zdobyć bywając na konferencjach, rautach i dożynkach.

[i]HABU[/i]

Co do powiatów to mają one sens, ale powinno być ich mniej, bo jest ich zdecydowanie za dużo i pewne sprawy na szczeblu lokalnym dublują z gminą. Co da ich likwidacja skoro zadania związane z rejestracją aut, pozwoleniami na budowę, decyzjami środowiskowymi, czy masą spraw związanych z geodezją i gospodarką nieruchomościami będzie musiał się ktoś zająć. Uwierzcie mi, że prędzej do przekrętu przy odrolnieniu, albo niezgodnym z prawem podziałem nieruchomości dojdzie w malutkiej gminie, niż w powiecie.

Ponieważ znam sytuację z autopsji to mogę powiedzieć, że w wielu powiatach lepsze kadry urzędnicze ma starosta niż jakikolwiek wójt, czy burmistrz. Cała ta dyskusja jest też trochę chora, mamy przerośnięty ZUS, beznadziejny KRUS, ale zamiast kompleksowej dyskusji o stanie Polskiej administracji wyrywa się jakiś temat z kontekstu, jakby jego rozwiązanie mogło coś faktycznie poprawić, bez zmiany całej reszty.

[i]Lisowczyk [/i]

Jeżeli ktoś proponuje likwidację powiatów zupełnie nie rozumie funkcjonowania państwa. W sytuacji gdy taka osoba jest decydentem nieszczęście gotowe. Powiatów nie da się zlikwidować, gdyż są one tworem naturalnym. Wykształciły się samoistnie na przestrzeni kilkuset lat i w tej czy innej formie istnieją we wszystkich określonej wielkości państwach. Słabość powiatów wynika z tego, że przy reformie wprowadzającej powiaty zatrzymano się w połowie i ogołocone je zarówno z zadań i pieniędzy. Może więc dyskusję poprowadzić w kierunku jak oddać powiatom to co powiatowe.

[i] janek344 [/i]

Powiaty istnieją w Polsce od ponad 700 lat (od króla Wacława czeskiego)z przerwą na reformę Gierka. Jest ich jednak zbyt wiele i można a nawet należy łączyć niektóre lub likwidować.

[i]qqiibb [/i]

Jestem opozycyjnym radnym powiatowym. Przyłączając się do dyskusji, myślę, że powiaty i cała reforma administracyjna z 1999 roku to jedno wielkie nieporozumienie (...) powiaty to nikomu niepotrzebna struktura i powinny być zlikwidowane jak najszybciej. Nie wykonują powierzonych im zadań, bo nie mają na to środków, więc zarządzający nimi bawią się w najlepsze za nasze pieniądze.

[i]Józef (60 lat)[/i]

Już przeżyłem likwidację powiatów w 1974 roku. Powiaty stworzone zostały ponownie 10 lat temu. Dopracowały się większych lub mniejszych osiągnięć, dobrej i przeszkolonej kadry. I teraz znowuż przyjdzie to zburzyć. Czy to jest logiczne? Co się stanie z tysiącami wyszkolonych pracowników administracyjnych? A jakie będą koszty tej kolejnej pomyłki?

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/03/15/jak-powinna-wygladac-gmina-za-20-lat/]Dodaj swój głos do dyskusji[/link][/b][/ramka]

[b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/55682,447388_Powiaty__zostawic_czy_likwidowac_.html]„Powiaty: zostawić czy likwidować?”[/link][/b][/ramka]

[b] [link=http://www.rp.pl/temat/55682.html]Weź udział w sondzie w serwisie Samorząd[/link][/b]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr