Dwie odprawy dla wójta

Zatrudnieni na podstawie wyboru pracownicy samorządowi, np. burmistrz, starosta czy marszałek, mogą otrzymać dwa rodzaje świadczeń z tytułu rozwiązania ich stosunku pracy. Ale nie jednocześnie

Publikacja: 03.08.2010 05:00

Dwie odprawy dla wójta

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Pierwsze z tych świadczeń zostało uregulowane w przepisach[link=http://praca.gazetapraca.pl] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link]. Dokładnie w art. 75 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

O drugiej odprawie przysługującej pracownikom samorządowym, których stosunek pracy powstał na skutek wyboru, jest mowa w art. 40 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163435]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.)[/link].

Zgodnie z jego treścią wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Dlaczego wójt czy starosta mogą liczyć tylko na jedno z wymienionych świadczeń? Przesądza o tym art. 40 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym pracownikowi, któremu przysługuje odprawa wypłacana na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, nie przysługuje świadczenie, o którym mowa w art. 75 kodeksu pracy.

[srodtytul]Na koniec kadencji[/srodtytul]

Przesłanką nabycia odprawy z art. 40 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych jest rozwiązanie stosunku pracy w związku z upływem kadencji. Warunkiem dodatkowym jest, aby osoba, której stosunek pracy z wyboru na skutek upływu kadencji uległ rozwiązaniu, nie została ponownie – na tej samej podstawie – zatrudniona w tym samym urzędzie.

Co z tego wynika?

To, że odprawy tej nie dostanie np. wójt, który został ponownie wybrany na to samo stanowisko w tej samej gminie. Nie ma natomiast przeszkód w wypłaceniu trzymiesięcznej odprawy z art. 40 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych wójtowi, który po zakończeniu kadencji został wybrany na stanowisko marszałka (starosty) albo wójta – ale w innej, np. sąsiedniej, gminie.

Odprawę dostanie również wójt, który po zakończeniu kadencji podjął pracę w tej samej gminie, ale na innym stanowisku. Został np. zastępcą nowego wójta, sekretarzem, skarbnikiem czy szeregowym jej urzędnikiem.

[ramka][b]Przykład[/b]

Wójt gminy Lewandów ubiegał się o reelekcję.

Wybory wygrał i ponownie objął to stanowisko. W takim przypadku odprawy z art. 40 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych nie otrzyma.

Gdyby natomiast zdecydował się kandydować na stanowisko wójta w sąsiedniej gminie Stanisławów – na co zezwalają przepisy, gdyż kandydat na wójta nie musi być mieszkańcem gminy, w której startuje – i te wybory by wygrał, to trzymiesięczną odprawę wypłacaną w związku z upływem kadencji należałoby mu wypłacić.[/ramka]

[srodtytul]Z kodeksu pracy[/srodtytul]

Odprawa, o której mowa w art. 75 kodeksu pracy, będzie przysługiwała wówczas, gdy ustanie stosunku pracy nastąpi w trakcie kadencji. Nigdy nie należy jej natomiast wypłacać, gdy rozwiązanie stosunku pracy z wyboru nastąpiło po jej upływie. Wówczas będzie przysługiwała odprawa z art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych. Wynika to wprost z art. 40 ust. 3 ustawy.

Musi więc dojść do wcześniejszego ustania stosunku pracy, np. na skutek odwołania czy rezygnacji. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2000 r. Wyłączenie prawa pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie wyboru do jednorazowej odprawy z art. 75 k.p. dotyczy tylko takiej sytuacji, w której przysługuje mu trzymiesięczna odprawa na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (I PKN 623/99).

Co prawda przepisy, na podstawie których przytoczony wyrok zapadł, już nie obowiązują, ale nadal zachowuje on aktualność.

[ramka][b]Przykład[/b]

Wójt gminy Lewandów został odwołany ze swojej funkcji przed upływem kadencji. Powodem było nieudzielenie mu absolutorium. Decyzję o odwołaniu podjęli mieszkańcy w ważnym referendum. Nie otrzyma on odprawy z art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych, ponieważ rozwiązanie jego stosunku pracy nie było związane z upływem kadencji.

Może natomiast ubiegać się o odprawę z art. 75 kodeksu pracy i dostanie ją, pod warunkiem że nie przebywa na urlopie bezpłatnym.[/ramka]

Negatywną przesłanką nabycia prawa do tej odprawy jest pozostawanie na urlopie bezpłatnym u pracodawcy, u którego była świadczona praca przed nawiązaniem stosunku pracy z wyboru.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr