Rada nie określi opłaty za obiad w przedszkolu

Wyżywienie w przedszkolu nie jest darmowe. Jednak określenie zasad odpłatności za śniadania, obiady czy podwieczorki nie należy do rady gminy. Jest to kompetencja kierownika placówki, którą wykonuje w porozumieniu z burmistrzem

Publikacja: 01.09.2010 04:20

Rada nie określi opłaty za obiad w przedszkolu

Foto: Rzeczpospolita

Takie rozwiązanie wprowadziły obowiązujące od 1 września 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D809A13517877C26F456CD95D821C7C?id=363357]przepisy ustawy z 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (DzU nr 148, poz. 991).[/link]

Porządkuje ona zasady ustalania opłat za usługi świadczone przez publiczne przedszkola.

[srodtytul]Rozdział kompetencji[/srodtytul]

Nowelizacja zmienia przede wszystkim treść art. 5c pkt 1 ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa), określając, jakie zadania z zakresu oświaty przypadają do realizacji radzie gminy (powiatu, sejmikowi województwa). Są to zadania wymienione w art. 5 ust. 9, art. 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 7a ust. 4 i ust. 6 pkt 4, art. 7c ust. 1 pkt 4, art. 7d, art. 14 ust. 5, art. 58 ust. 6, art. 59 ust. 1 oraz art. 62 ust. 1 i 5 ustawy. To zatem rada m.in.:

- powołuje jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i przedszkoli,

- ustala bezpłatny czas nauki, opieki i wychowania w przedszkolu, z zastrzeżeniem, że nie może on być krótszy niż pięć godzin dziennie,

- składa wniosek o utworzenie międzynarodowego oddziału szkolnego w podstawówce lub gimnazjum.

Do zadań rady gminy należy również (znowelizowany art. 14 ust. 5 ustawy) ustalanie wysokości opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne w czasie przekraczającym wymiar zajęć bezpłatnych.

Rada posiada także kompetencje do ustalania opłat za zajęcia przekraczające wymiar bezpłatnego nauczania w publicznych innych formach wychowania przedszkolnego (czyli placówkach publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego).

Jak natomiast wynika z treści zmienionego art. 14 ust. 6 ustawy, do opłat za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych oraz publicznych innych formach wychowania przedszkolnego stosuje się odpowiednio art. 67a ustawy, czyli przepis określający zasady odpłatności za wyżywienie w szkołach.

[srodtytul]Nie o wszystkim decyduje rada [/srodtytul]

W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę. [b]Korzystanie z wydawanych posiłków nie jest jednak bezpłatne. Rodzice uczniów mają bowiem obowiązek wnoszenia opłat za posiłki, oczywiście tylko gdy zdecydują, że ich dziecko będzie serwowane w szkole obiady spożywać.[/b]

Jak wynika z art. 67a ust. 3 ustawy, warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. W przypadku placówek prowadzonych przez gminy (inne jednostki samorządu terytorialnego) organem, z którym w porozumieniu ma działać dyrektor szkoły czy przedszkola, nie jest jednak rada.

Przesądza o tym art. 5c pkt 3 ustawy, który wprost wskazuje, że ze strony organu prowadzącego odpowiedzialny za realizację zadań wymienionych w art. 67a ust. 3, 5 i 6 ustawy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), a także starosta oraz marszałek województwa.

Oznacza to, że [b]rada gminy nie może podjąć uchwały określającej zasady korzystania ze szkolnych czy przedszkolnych stołówek ani też opłaty pobierane za wydawane tam posiłki. [/b]Decyduje o tym bowiem dyrektor placówki w porozumieniu z wójtem (starostą, marszałkiem).

Zaznaczyć trzeba, że rada gminy nie ma również uprawnień do zwalniania rodziców (uczniów) z całości lub części opłat za serwowane w szkole (przedszkolu) posiłki. Zgodnie bowiem z treścią art. 67a ust. 5 w zw. z art. 5c pkt 3 ustawy prawo to przysługuje wójtowi (staroście albo marszałkowi).

Jak natomiast wynika z jej art. 67a ust. 6, wójt (starosta czy marszałek) może kompetencję do stosowania ulg i zwolnień w opłatach za posiłki scedować na dyrektora szkoły (przedszkola), w której stołówka funkcjonuje.

[srodtytul]Jest czas na zmiany[/srodtytul]

Ustawodawca, zmieniając przepisy precyzujące zasady odpłatności za świadczenia realizowane przez publiczne przedszkola, pozostawił gminom odpowiedni czas na zmianę obowiązujących na ich terenach regulacji.

Jak bowiem wynika z art. 2 ustawy z 5 sierpnia 2010 r., dotychczasowe uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 września 2010 r. zachowują moc do czasu wydania nowych uchwał, nie dłużej jednak niż do 31 sierpnia 2011 r.

Na dostosowanie prawa miejscowego samorządy mają okrągły rok.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki.[/ramka]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr