Wpłaty, jakie samorządy wnoszą na janosikowe, obciążają ich wydatki bieżące. Jeżeli Sejm obowiązującego systemu nie zmieni, to może się okazać, że samorządy nie będą w stanie uchwalić budżetów na 2014 r. W tym roku po raz pierwszy będzie bowiem obowiązywać nowa zasada obliczania dopuszczalnego zadłużenia ich budżetów. Powoduje ona, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie będzie mógł uchwalić budżetu, w którym wydatki bieżące nie są równoważone bieżącymi dochodami. Gminy na janosikowe pożyczą, ale mogą mieć problem ze znalezieniem środków na swoje zadania ustawowe.
Właśnie zmianom systemu wyrównawczego poświęcone są dwa projekty ustaw, nad którymi dzisiaj będą debatować posłowie.
Pierwszy – zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Legislacyjnej STOP Janosikowe – będzie miał swój debiut na plenarnym posiedzeniu. Jest szansa, że posłowie nie zadecydują o jego odrzuceniu w pierwszym czytaniu.
Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej będzie natomiast debatować nad tym, czy projekt, którego autorami są samorządy województwa mazowieckiego i m.st. Warszawy, będzie w ogóle procedowany przez Sejm.
Różnice między projektami są niewielkie. Oba zakładają obniżenie wysokości wpłat na janosikowe o 20 proc. Samorządy chcą, aby do systemu dopłat włączył się w jakimś stopniu budżet państwa. Projekt obywatelski zakłada natomiast, że podział środków między biedniejsze samorządy ma się odbywać na zasadach przypominających konkursy o unijne dotacje.