Doświadczenie w dziale świadczeń rodzinnych jest bez znaczenia przy awansie na kierownika MOPS. Tak wynika z jednej z porad dla jednostek samorządu terytorialnego zamieszczonych na ministerialnej stronie internetowej www.administracja.mac.gov.pl.
– Eksperci bezpłatnie odpowiadają na pytania nadesłane przez te jednostki jednostki, które wzięły lub wezmą udział w szkoleniach związanych z projektem „Dobre prawo – sprawne rządzenie – mówi Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej kierownik MOPS powinien wykazać się przynajmniej trzyletnim stażem w pomocy społecznej. Ani wymieniona ustawa, ani żaden inny przepis nie zawiera jednak definicji pojęcia takiego stażu.
Zdaniem Marcina Adamczyka, radcy prawnego udzielającego porad w ramach projektu, w pojęciu zadań pomocy społecznej nie mieści się realizacja świadczeń rodzinnych. Dlatego odsługująca je osoba nie może zostać kierownikiem MOPS. Zadania pomocy społecznej i zadania związane z realizacją świadczeń rodzinnych, mimo zbliżonej funkcji, związane są odmiennymi systemami pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji.