Wójt nałożył karę 5363,82 zł za wycięcie czterech drzew z gatunku olsza czarna bez wymaganego zezwolenia. Obciążony karą złożył wniosek o jej umorzenie. Zadeklarował, że w miejsce czterech wyciętych drzew posadzi osiem nowych.
Zdaniem wójta nie ma podstaw do umorzenia tej kary, gdyż nie zezwala na to art. 88 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220). Takiego samego zdania było Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Sprawca wycięcia drzew skierował wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o uchylenie kary ze względu na swoją trudną sytuację materialną i życiową. Wskazał, że wraz należnymi odsetkami wzrosła ona już do 6868,40 zł i ciągle rośnie. Argumentował, że nie zdoła spłacić takiej kwoty, bo jest bezrobotny, bez prawa do zasiłku i z trudem wiąże koniec z końcem. Zobowiązał się natomiast do naprawienia szkody i posadzenia nawet trzykrotnej liczby drzew zamiast tych zniszczonych.
Łódzki WSA nie podzielił poglądu wójta i SKO, że ustawa o ochronie przyrody nie dopuszcza umorzenia kary administracyjnej za usunięcie drzew (sygnatura akt: II SA/Łd 919/12). Co prawda – jak zauważył sąd – ust. 4 i 6 art. 88 ustawy regulują przypadki umarzania kar, ale tylko za zniszczenie drzew, nie dotyczy to całkowitego ich usunięcia bez zezwolenia. Jednakże – zdaniem sądu – generalnie przepisy ustawy o ochronie przyrody nie wyłączają możliwości umarzania kar na zasadzie instytucji tzw. uznania administracyjnego, jeżeli są ku temu podstawy zawarte w stosownych, odrębnych unormowaniach ustawowych.
Obie instytucje przeoczyły, iż taką podstawę prawną stanowią przepisy ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1240 ze zm.) – stwierdził WSA. Od 1 stycznia 2010 r. należności z tytułu administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew i krzewów stanowią w całości dochód budżetu gminy, z której terenu usunięto drzewa lub krzewy. Zgodnie z art. 59 ust. 1 cytowanej ustawy – zauważył WSA – w uzasadnionych sytuacjach należności pieniężne przypadające jednostce samorządu terytorialnego mogą być umarzane.