Na wczorajszym posiedzeniu sejmowych Komisji: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Tadeusz Jarmuziewicz, wiceminister transportu, przedstawił informację o podejmowaniu funkcji organizatora drogowego publicznego transportu zbiorowego przez jednostki samorządu terytorialnego.
Uchwalona 16 grudnia 2010 r. ustawa o publicznym transporcie zbiorowym postanawia, że organizatorem autobusowych przewozów pasażerskich jest samorząd terytorialny.
Co ważne, jej przepisy różnicują usługi świadczone w ramach transportu zbiorowego publicznego (dofinansowywanego ze środków publicznych) od przewozów komercyjnych, czyli prowadzonych bez dofinansowania z publicznych pieniędzy.
Przewozy osobowe regularne powinny być zwolnione z konieczności opłacania viaTOLL
– Problem polega na tym, że z ustawy nie wynika obowiązek przejęcia przez samorząd roli organizatora, lecz jedynie taka możliwość – mówi Zdzisław Szczerbaciuk, prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji. – Ustawodawca nie wskazał także źródeł finansowania organizacji publicznych przewozów. Nic więc dziwnego, że samorządy zwlekają z wejściem w tę rolę. A wbrew pozorom czasu jest coraz mniej – dodaje prezes.