Zasady prowadzenia polityki rozwoju skierowane do podkomisji

Opracowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nowelizacja nie gwarantuje ubiegającym się o środki z UE dwuinstancyjnego postępowania odwoławczego.

Publikacja: 21.03.2013 09:33

W sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się wczoraj pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

– Projekt jest efektem dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego (z 12 grudnia 2011 r. oraz z 30 października 2012 r.) – wyjaśnił Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego.

W swoich wyrokach Trybunał zakwestionował dwie grupy przepisów ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Pierwsza przekazywała podmiotom dysponującym środkami z UE (samorządy województwa) kompetencje do określania praw i obowiązków gmin i innych aplikujących o te fundusze. Druga grupa dotyczyła procedur odwoławczych od decyzji nieprzyznających wnioskodawcom dofinansowania.

Zarówno prawa i obowiązki, jak i procedura odwoławcza uregulowana została – zgodnie z ustawową delegacją – w przepisach, które nie mają charakteru przepisów powszechnie obowiązujących (uchwały zarządów województw, wytyczne). I to właśnie było przyczyną stwierdzenia niekonstytucyjności ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

– Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nowelizacja ten błąd ustawodawcy naprawia – mówił Marceli Niezgoda wiceminister MRR. – Przedłożony Sejmowi projekt nie ingeruje ani w prawa i obowiązki wnioskujących o unijne dotacje, ani w procedurę odwoławczą. Sprowadza się do nadania tym rozwiązaniom rangi ustawowej – wyjaśniał.

W ocenie posłów przygotowana przez resort nowelizacja nie do końca jednak wykonuje to, co w swoich orzeczeniach nakazał Trybunał.

– Procedura odwoławcza jest dwuinstancyjna wówczas, gdy od orzeczenia organu I instancji odwołanie rozpatruje organ nad nim nadrzędny – podkreślała posłanka Krystyna Pawłowicz. – Tymczasem projekt utrzymuje zasadę, że odwołanie od decyzji wydanej przez urzędnika rozpatruje jego bezpośredni przełożony – wyjaśniała.

Z tych właśnie względów komisja sejmowa zadecydowała, że dalsze prace nad projektem będą prowadzone w specjalnie utworzonej w tym celu podkomisji.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”