Gminy, planując budowę szkoły, przedszkola czy drogi, muszą powiększyć swoje wydatki o wysokość podatku VAT, którego następnie nie mogą odliczyć, ponieważ inwestycje te nie przynoszą dochodu.
Problem od lat
Wprawdzie samorządy od lat czynią starania o możliwość zwrotu VAT płatnego podczas realizacji inwestycji publicznych, ale spotykają się z odmową Ministerstwa Finansów.
Wyjątkiem pozostają inwestycje finansowane ze środków unijnych. W tych wypadkach dotacje pokrywają również VAT. Dlatego tak istotna dla jednostek samorządowych okazała się informacja, iż Polsce udało się wynegocjować w Brukseli, że VAT płacony przez samorządy przy okazji inwestycji finansowych przez UE będzie mógł być pokrywany ze środków unijnych.
Daje to dodatkowo prawie 7 mld euro i oznacza zwiększenie wkładu własnego przy realizacji projektów unijnych. Kwalifikowany VAT może znacząco pomóc samorządom przetrwać trudne czasy i zrealizować więcej inwestycji.
Zwrot VAT dotyczy jednak tylko inwestycji dotowanych ze środków unijnych. Czy to oznacza, iż w przypadku pozostałych inwestycji samorządy są bezradne?