W świetle art. 48 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oświadczenie woli w sprawach majątkowych w imieniu powiatu składają dwaj członkowie zarządu lub jeden z nich i osoba upoważniona przez ten organ. Zarząd fakultatywnie upoważnia pracowników starostwa, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu do składania oświadczeń woli związanych z prowadzeniem bieżącej działalności powiatu. Jeżeli jednak czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań majątkowych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika powiatu lub osoby przez niego upoważnionej. W sytuacji natomiast, w której skarbnik powiatu odmówił kontrasygnaty, ma obowiązek jej dokonania na pisemne polecenie starosty, przy równoczesnym powiadomieniu o tym rady powiatu i regionalnej izby obrachunkowej. Kontrasygnata to dodatkowe podpisanie dokumentu przez drugą osobę, potwierdzające jego ważność i przenoszące pełną odpowiedzialność prawną na podpisującego.
Do skuteczności kontraktu potrzebna jest kontrasygnata skarbnika
Jak jest w praktyce
W praktyce przyjmuje się, że skarbnik składa kontrasygnatę, jeżeli:
Uzasadniona odmowa złożenia kontrasygnaty lub złożenie jej na pisemne polecenie grozi staroście skierowaniem sprawy do rzecznika dyscypliny finansowej i ewentualną karą finansową.
Może być sprawa w Izbie
Izby rozpatrują sprawy dotyczące powiadomienia przez skarbnika o przypadkach dokonania kontrasygnaty na pisemne polecenie zwierzchnika. Od uchwał składów orzekających RIO służy odwołanie do kolegium izby w terminie 14 dni od doręczenia uchwały (art. 20 ust. 1 ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych).