Dekretem z 1945 r. znacjonalizowano wszystkie nieruchomości na terenie Warszawy. Zgodnie z jego brzmieniem zwroty majątku są dokonywane tym właścicielom, którzy we właściwym terminie złożyli wniosek o ustanowienie wieczystej dzierżawy.

Natomiast odszkodowania są zasądzane na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, w szczególności jej art. 215. Zobowiązanym do wypłaty jest albo budżet Warszawy, albo Skarb Państwa, w zależności od tego, czy nieruchomość została znacjonalizowana, czy skomunalizowana.

– Mimo że na wypłatę odszkodowań przeznaczono już ponad 0,5 mld zł, nie wszystkie roszczenia byłych właścicieli zostały zaspokojone – mówi Aleksander Pociej, senator PO. – Dlatego niezbędne jest wsparcie stołecznego budżetu środkami na zaspokojenie zgłoszonych roszczeń – dodaje.

Senatorowie proponują, aby m.st. Warszawa otrzymywało w latach 2013–2015, corocznie, do 200 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji na wypłatę odszkodowań dla byłych właścicieli. Takie rozwiązanie przewiduje wniesiony do marszałka Senatu projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (druk nr 410). Zgodnie z projektem środki te minister Skarbu Pastwa przekazywałby na wskazany we wniosku prezydenta m.st. Warszawy rachunek budżetowy.

etap legislacyjny: wniesione do marszałka Senatu