M.G. zwrócił się do Zarządu Transportu Miejskiego w W. o udostępnienie mu kopii umów zawartych przez Zarząd Transportu Miejskiego z przewoźnikami realizującymi aktualnie przewozy na zlecenie ZTM, aby dowiedzieć się dokładnie za co dokładnie i ile pieniędzy otrzymują one w ramach organizacji transportu publicznego. Chciał doprowadzić do tego, aby były one opublikowanie w BIP wraz z załącznikami, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać i ocenił racjonalność wydawania środków.
W odpowiedzi mężczyzna otrzymał płytę CD zawierającą umowy z przewoźnikami. Jej zawartość go, jednak nie zadowoliła. Wskazał m.in., że umowy odnoszące się do Kolei Mazowieckich, Miejskich Zakładów Autobusowych, Metra Warszawskiego, Szybkiej Kolei Miejskiej, Tramwajów Warszawskich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej są w częściach wybiałkowane, a przez to niemożliwe do odczytania, a ponadto brakuje wśród przekazanych materiałów stosownych załączników do umów.
ZTM odmówił przekazania załączników, w których między innymi określa ile autobusów, tramwajów czy wagonów metra mają zakupić spółki komunalne. W uzasadnieniu decyzji podano, że informacja w zakresie załączników do umów stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa operatorów, z którymi W. zawarło umowy, a tym samym podlega określonym w art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej ograniczeniom w jej udostępnieniu. ZTM wyjaśnił, iż pomimo, tego że operatorzy są spółkami komunalnymi, to są oni również spółkami prawa handlowego, które – co do zasady – powinny działać na warunkach rynkowych, a ujawnianie danych zawartych w może naruszać zasady swobodnej konkurencji.
Sprawa ostatecznie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt II SA/Wa 1012/13). Ten przyznał rację obywatelowi.
W uzasadnieniu WSA przypomniał, iż tajemnica przedsiębiorcy, jak każda ustawowo chroniona tajemnica, ma charakter obiektywny. - Nie można wobec tego istnienia takiej tajemnicy subiektywizować w oparciu jedynie o oświadczenia osób reprezentujących przedsiębiorcę, które to osoby – z istoty rzeczy – nie będą zainteresowane ujawnianiem jakichkolwiek faktów ze sfery prowadzonej działalności gospodarczej podmiotu – stwierdził sąd.