Wydawało się, że po czerwcowej uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego kwestia rozliczania VAT przez gminy została rozstrzygnięta. Sędziowie uznali wtedy, że podatnikiem VAT jest tylko gmina, bo nie może nim być jej jednostka bud żetowa (sygn. I FPS 1/13).
Pytanie wstępne
Wczoraj trzyosobowy skład NSA postanowił jednak skierować w tej sprawie pytanie prejudycjalne (wstępne) do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Zapytał, czy w świetle art. 4 ust. 2 w zw. z art. 5 ust. 3 traktatu Unii jednostka organizacyjna gminy może być traktowana jako podatnik VAT. Chodzi o sytuację, gdy wykonuje ona czynności w charakterze innym niż organ władzy publicznej w rozumieniu art. 13 dyrektywy 112, mimo że nie spełnia przewidzianego w niej warunku samodzielności.
Jak zauważył sędzia NSA Adam Bącal, art. 5 ust. 6 polskiej ustawy o VAT nie jest dobrą implementacją art. 13 dyrektywy 112.
Zgodnie z art. 13 dyrektywy krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.
NSA szczególną uwagę zwrócił na akapit drugi tego przepisu. Stanowi on, że gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z tej kategorii prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.