Uchwały o utworzeniu Związku Powiatów Lubuskich zostały unieważnione z powodu wadliwego statutu

Wojewoda lubuski unieważnił wiele uchwał powiatów z regionu, bo sankcjonowały utworzenie związku, którego podstawą miał być wadliwy statut.

Publikacja: 11.12.2013 09:20

Powiaty z woj. lubuskiego postanowiły utworzyć Związek Powiatów Lubuskich. Wojewoda zakwestionował jednak ich uchwały o przystąpieniu do związku, głównie dlatego, że jego statut nie reguluje wszystkich obligatoryjnych zagadnień wymienionych w art. 67 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym.

Najważniejszym elementem statutu związku powinno być określenie jego zadań – zauważył wojewoda. Mają one być konkretne i dotyczyć określonych zamierzeń. Tymczasem w jednym z punktów statutu wskazuje się na zadania związku obecnie nieznane, które być może zostaną oznaczone w trybie zmian statutu. Między innymi z tego powodu wojewoda unieważnił uchwałę rady powiatu świebodzińskiego.

Z kolei rada powiatu słubickiego w uchwale w sprawie utworzenia ZPL napisała, że jednym z celów związku jest „realizacja innych zadań Powiatów ustalonych przez Zgromadzenie." Ale zgromadzenie związku nie ma kompetencji do określania, w drodze zmiany statutu, zadań, jakie związek będzie wykonywał – stwierdził organ nadzoru. Uprawnionymi do ich określenia są wyłącznie rady zainteresowanych powiatów. Wynika to z ustawy powiatowej oraz z § 7 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 października 2001 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru związków powiatów oraz ogłaszania statutów związków.

Wojewoda unieważnił też uchwałę rady powiatu strzelecko-drezdeneckiego w sprawie zasad reprezentacji w ZPL, w której zapisano, że uchwała wchodzi w życie z upływem 14 dni od publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Tymczasem, zdaniem wojewody, tego typu uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, ale wewnętrznym.

Ponadto przyjęty statut ZPL nie określał zasad korzystania z obiektów i urządzeń związku. Pominięto też zasady udziału w kosztach wspólnej działalności, zyskach i pokrywania strat związku. To może rodzić spory co do rozliczeń oraz uniemożliwić planowanie budżetów poszczególnych członków związku.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo