Zakres zadań zapewniających czystość i porządek na terenie gminy i tworzenie warunków niezbędnych do ich utrzymania został określony w art. 3 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednym z zadań wymienionych w przytoczonym przepisie jest prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Zgodnie z art. 6r ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pobiera od mieszkańców opłatę, która stanowi dochód jej budżetu. Z kolei ustęp 2 przytoczonego artykułu wskazuje katalog kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Innymi słowy wskazuje koszty, które z pobieranej od mieszkańców opłaty mogą być finansowane. Są to po pierwsze koszty związane z odbiorem, transportem, zbieraniem, odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów. Po drugie koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. I po trzecie koszty związane z administracyjną obsługą tego systemu.
Ponadto z pobranych od właścicieli nieruchomości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina może pokryć koszty wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
- W praktyce wielu gmin powstają wątpliwości co do tego, jakie koszty mogą zostać zaliczone do kosztów obsługi administracyjnej systemu gospodarowania odpadami - mówi Janusz Gałkiewicz, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu. - A to ze względu na fakt, że możliwe są różnorodne rozwiązania co do zakresu zadań. Dobrym przykładem są zadania informacyjno - edukacyjne. Ponieważ mają one dostarczyć właścicielom nieruchomości niezbędnej wiedzy dotyczącej funkcjonującego w gminie systemu gospodarki odpadami komunalnymi przyjmuje się, że takie wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów administracyjnych systemu gospodarowania odpadami komunalnymi - wyjaśnia Janusz Gałkiewicz.
W konsekwencji mogą być one finansowane z pobranej od mieszkańców opłaty.