- ?podmioty wybrane w drodze ustawy – Prawo zamówień publicznych wykonujące usługi publiczne na podstawie obowiązującej umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego na świadczenie usług z danej dziedziny.
Ponieważ celem tego działania jest poprawa jakości wód i ich ochrona przed zanieczyszczeniami, to wszystkie dofinansowane inwestycje powinny przybliżać Mazowsze do jego osiągnięcia. Dlatego dotacje będą przyznawane na projekty polegające np. na budowie, rozbudowie i modernizacji systemów zaopatrzenia w wodę, czyli sieci wodociągowych, ujęć wody, zbiorników umożliwiających pozyskanie wody pitnej, urządzeń służących do gromadzenia, przechowywania i uzdatniania wody, czy wreszcie regulujących ciśnienie wody. Jako część projektów wodno-ściekowych samorządy mogą także przeprowadzić prace w zakresie budowy lub modernizacji specjalistycznych instalacji służących do odzysku lub unieszkodliwiania osadów pościekowych. Wreszcie dopuszczalna jest także realizacja projektów polegających na budowie, rozbudowie lub modernizacji systemów i infrastruktury służącej do oczyszczania, gromadzenia, przesyłania i odprowadzania ścieków komunalnych oraz przemysłowych, w tym:
- sieci kanalizacyjnych,
- oczyszczalni ścieków,
- przepompowni.
Ponieważ na podpisanie umów o dofinansowanie, a następnie realizację inwestycji i ich rozliczenie pozostało już niewiele czasu, dofinansowaniu będą podlegać wyłącznie te projekty, które są gotowe do realizacji, bądź są w trakcie realizacji (okres tzw. kwalifikowalności wydatków od 1 stycznia 2007 r. do 30 czerwca 2015 r.). Formalnie będzie to oceniane w ten sposób, że wnioskodawcy muszą posiadać decyzję o pozwoleniu na budowę albo zadeklarować, że realizują projekty niewymagające posiadania takiej decyzji (zgodnie art. 29 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane). Ponadto wszystkie prace muszą zostać zakończone do końca czerwca przyszłego roku.