Kilka gmin będzie mogło się dogadać co do organizacji na ich terenie np. autobusowych przewozów pasażerskich. Utworzą związek międzygminny, a jeden z samorządów przejmie od pozostałych obowiązki organizatora przewozów pasażerskich realizowanych na danym terenie. Taki pomysł mają posłowie PiS, którzy przygotowali projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.
Jeżeli gminy utworzą taki związek, to ta z nich, która weźmie na siebie rolę organizatora przewozów będzie reprezentowała pozostałe przy zawieraniu porozumień transportowych np. podpisywała umowy z firmami świadczącymi usługi przewozowe.
Związek będą mogły tworzyć także powiaty, by wspólnie realizować przewozy, które odbywają się na ich obszarze. Również województwa mają mieć taką możliwość.
Takie rozwiązanie ma nie tylko ułatwić finansowanie transportu publicznego na obszarze kilku samorządów. Zdaniem autorów propozycji spowoduje to także wyeliminowanie naruszeń prawa, które ma miejsce dziś. Chodzi o to, że dziś w wielu przypadkach gmina jako organizator publicznego transportu sama finansuje przewozy, które odbywają się nie tylko po jej obszarze, ale i gmin sąsiednich. A to zdaniem projektodawców powoduje naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji posłowie PiS wskazują, że z budżetu nie można bowiem finansować zadań własnych innych jednostek samorządu terytorialnego. I niedopuszczalne jest finansowanie przez gminę przewozów wykraczających poza jej obszar. W takiej sytuacji nie stanowią one jej zadania własnego.
Posłowie wskazują, że dziś jest też możliwe zawieranie porozumień, ale z pewnymi ograniczeniami. Gmina nie może zawrzeć porozumienia choćby ze związkiem komunalnym. Wątpliwa jest także dopuszczalność zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy gminą wchodzącą w skład związku komunalnego a inną gminą. Proponowane rozwiązanie mają rozwiać te wątpliwości i ułatwić realizację publicznych przewozów. Wprowadzone zostanie bowiem porozumienie transportowe, które będzie mogła zawrzeć gmina ze związkiem komunalnym czy samorząd, który nie jest członkiem związku międzygminnego z takim, który jest jego członkiem.