Niepełnosprawni: Kary za brak ułatwień na dworcach autobusowych

Gmina, która będzie musiała przystosować dworzec autobusowy do obsługi osób niepełnosprawnych, ?a tego nie zrobi, dostanie nawet 100 tys. zł kary.

Aktualizacja: 13.11.2014 09:57 Publikacja: 13.11.2014 08:04

Niepełnosprawni: Kary za brak ułatwień na dworcach autobusowych

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Konieczność dostosowania dworców autobusowych do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach przewiduje projekt nowelizacji ustawy – Prawo transportowe, który w środę przyjął rząd.

Zmiana prawa wymusi wprowadzanie udogodnień dla niepełnosprawnych w miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców. Ale nie na każdym dworcu, lecz tylko takim, z którego rocznie korzysta ponad 500 tys. pasażerów.

Gminy muszą zapewnić w takich obiektach ułatwienie w przemieszczaniu się osób niepełnosprawnych do stanowiska odprawy czy poczekalni. Wejście do autobusów też ma być ułatwione przez zastosowanie np. wind. Ponadto niezbędne są udogodnienia przy załadowywaniu i odbieraniu bagażu.

Te gminy, które mimo ustawowego obowiązku nie przystosują swoich dworców, narażą się na karę. Wyniesie ona nawet 100 tys. zł, a nałoży ją wojewoda.

Pasażerom autokarów łatwiej będzie dochodzić swoich praw. W razie nieuwzględnienia reklamacji przez przewoźnika zwrócą się ze skargą do organizatora publicznego transportu zbiorowego (np. gminy, starostwa). A w wypadku międzynarodowych przewozów – do głównego inspektora transportu drogowego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem