Stowarzyszenie nie zmusi miasta do sprzedaży mu zabytkowego budynku

Stowarzyszenie nie może zmusić miasta do tego, by sprzedało mu zabytkowy budynek. Nawet jeśli zamierza ono urządzić w nim muzeum.

Publikacja: 26.11.2014 08:37

Stowarzyszenie nie zmusi miasta do sprzedaży mu zabytkowego budynku

Foto: www.sxc.hu

Burmistrz Wisły wydał zarządzenie w sprawie sprzedaży komunalnej nieruchomości. W przetargu ustnym nieograniczonym został wystawiony zabytkowy budynek oraz działka o pow. 943 mkw.

Skargę na to zarządzenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wniosło stowarzyszenie. Domagało się jego uchylenia. Twierdziło, że zarządzenie godzi w interes prawny stowarzyszenia. Od sierpnia 2013 r. ubiegało się bowiem o nieodpłatne przekazanie tego budynku. Chciało w nim uruchomić muzeum.

Stowarzyszenie już w trakcie postępowania przed sądem zmieniło swoje żądania i zaczęło domagać się sprzedaży nieruchomości w formie bezprzetargowej z 90-proc. bonifikatą oraz rozłożenia należności na raty na pięć lat.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił jednak jego skargę. Zdaniem WSA ustawa o samorządzie gminnym nie przyznaje organizacjom pożytku publicznego roszczenia do nieodpłatnego przekazania czy bezprzetargowego nabycia z bonifikatą prawa własności nieruchomości gminnych w związku z zamiarem ich wykorzystania do prowadzenia działalności statutowej. Chodzi o działalność na niwie kultury i dziedzictwa narodowego.

Według sądu skarżące stowarzyszenie nie wykazało także, że zarządzenie naruszyło jego interes prawny lub uprawnienie wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Stosownie bowiem do art. 37 ust. 2 pkt 3 tej ustawy zbycie nieruchomości w drodze bezprzetargowej następuje, jeżeli dotyczy osób, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 2. Są to osoby fizyczne i prawne, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacje pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego.

Skarżące stowarzyszenie można zaliczyć do osób prawnych wskazanych w tym przepisie, jednakże z brzmienia wspomnianego art. 37 ust. 2 pkt 3 nie można wyprowadzić wniosku, że nałożył on na gminę obowiązek zbycia w trybie bezprzetargowym nieruchomości wchodzących w skład tych zasobów. Stowarzyszeniu przysługiwało co najwyżej uprawnienie, a nie roszczenie.

Podmiotom wymienionym w art. 68 ust. 1 pkt 2 nie przysługuje także pierwszeństwo w nabyciu przeznaczonych do zbycia nieruchomości Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, choć z pewnymi wyjątkami, np. gdy chodzi o roszczenia byłych właścicieli.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem