Statystyczny pracownik samorządowy to kobieta

Panie stanowią aż 65 proc. zatrudnionych w urzędach.

Aktualizacja: 29.12.2014 09:07 Publikacja: 29.12.2014 08:22

Statystyczny pracownik samorządowy to kobieta

Foto: www.sxc.hu

Pracownicy samorządowi to w zależności od ich zdefiniowania, od 250 tys. do 1,9 mln osób. Ta ostatnia liczba uwzględnia urzędników oraz pracowników wszystkich instytucji, dla których organem założycielskim jest samorząd (szkoły, instytucje kultury, szpitale, przedsiębiorstwa komunalne) .

Oznacza to, że w sektorze samorządowym pracuje aż 21,5 proc. ogółu zatrudnionych w Polsce.

Według danych GUS liczba urzędników samorządowych systematycznie się zwiększała aż do 2010 r., kiedy osiągnęła 256 tys. zatrudnionych. W 2011 r. nastąpił spadek do 247 tys. Ten spadek został wymuszony przez zmiany legislacyjne obniżające dochody jednostek samorządu terytorialnego oraz spowodowany ograniczeniami w finansowaniu rozwoju poprzez instrumenty dłużne.

W sektorze samorządowym znajduje pracę tylko niewiele osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Wskaźnik ten rzadko sięga 3 proc. zatrudnionych i jest niższy niż wśród pracujących ogółem.

Wysoki jest natomiast w urzędach samorządowych odsetek kobiet, które stanowią aż 65 proc. ogółu zatrudnionych. W całym sektorze samorządowym odsetek kobiet jest jeszcze wyższy i sięga 72 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w administracji samorządowej wynosiło w 2012 r. 3,9 tys. zł miesięcznie i było wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej o 380 zł. W 2012 r. najlepiej opłacani byli zatrudnieni w administracji wojewódzkiej (4,4 tys. zł), a najmniej płaciły powiaty (3,4 tys. zł).

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?