Rada Miasta Wisła podjęła uchwałę w sprawie sprawienia pogrzebu przez gminę. Ustaliła w niej, że samorząd „sprawia pogrzeb osobom zmarłym, które w chwili zgonu zamieszkiwały lub przebywały na terenie gminy i brak jest osób zobowiązanych do sprawienia pogrzebu, bądź osoby zobowiązane do sprawienia pogrzebu spełniają kryterium dochodowe określone w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, a jednocześnie nie mają uprawnień do pobrania zasiłku pogrzebowego za zmarłego".
Uchwałę tę zaskarżył do sądu administracyjnego Prokurator Okręgowy w Bielsku-Białej. Jak zauważył, na podstawie art. 44 ustawy o pomocy społecznej rada miasta jest zobowiązana do określenia jedynie sposobu sprawienia pogrzebu. Nie jest natomiast uprawniona do określenia kręgu osób, którym przysługuje prawo pochówku przez gminę i regulowania przypadków kiedy gmina zobowiązana jest do sprawienia pogrzebu. Kwestia ta została bowiem uregulowana przez ustawodawcę w art. 10 ust. 3 ustawy o cmentarzach. Zgodnie z tym przepisem, zwłoki niepochowane przez pozostałego małżonka, krewnych zstępnych, krewnych wstępnych, krewnych bocznych do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowatych w linii prostej do 1 stopnia albo nieprzekazane publicznej uczelni medycznej albo publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu.
W związku z tym, zdaniem prokuratura, podejmując zaskarżony przepis uchwały Rada Miasta wkroczyła bez upoważnienia w materię, uregulowaną już przez przepis ustawowy.
Samorząd, co prawda, uznał zasadność zarzutów prokuratura i w ramach autokontroli podjęła nową uchwałę, jednak sprawa i tak trafiła do Wojewódzkiego Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt IV SA/Gl 806/14). Ten podzielił opinię prokuratora.
Sąd przypomniał treść art. 44 ustawy o pomocy społecznej. Przepis ten stanowi, iż: "Sprawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę, zgodnie z wyznaniem zmarłego." - Regulacja ta potwierdza trafność stanowisko skarżącego, iż zakwestionowany § 1 ust. 1 uchwały pozostaje w sprzeczności z art. 44 ups oraz art. 10 ust. 3 ustawy o cmentarzach – wskazał WSA.