Aktualizacja: 13.10.2015 08:19 Publikacja: 13.10.2015 08:19
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Rada Gminy w Zaleszanach ustaliła dla swoich mieszkańców uprawnienia do przejazdów ulgowych w komunikacji miejskiej w Stalowej Woli. Powołała się na porozumienie zawarte z gminą Stalowa Wola.
Uchwałę unieważnił wojewoda podkarpacki. Zauważył on, że zgodnie z porozumieniem między gminami organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy Zaleszany jest Stalowa Wola. A to oznacza, że wykonuje ona nie tylko uprawnienia w sferze wykonawczej, ale także jako jedyna ma kompetencje do stanowienia prawa dotyczącego tego zadania. Zgodnie bowiem z art. 46 ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy o publicznym transporcie zbiorowym cennik opłat powinien zawierać ceny biletów ulgowych wynikające z uprawnień pasażerów do ulgowych przejazdów, ustanowionych na obszarze właściwości danego organizatora.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
W wydaniu 4.54 na użytkowników aplikacji mObywatel czeka nowa funkcja, która jest związana z wprowadzoną niedawno usługą „Podpisz dokument”.
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Spółki komunalne dostarczają usługi zaspokajające podstawowe potrzeby wspólnoty. Wyjątkowo mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej.
Posłużenie się w uchwale zwrotem „budynek po kapitalnym remoncie” nie stanowi o istotnym naruszeniu prawa.
Spółka utworzona przez spółkę komunalną nie zapłaci podatku minimalnego, jeśli realizuje zadania użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i ciągłe zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Systematycznie rośnie liczba osób w wieku 60+. Współcześni seniorzy nie zajmują się jednak tylko robótkami ręcznymi i powolnymi spacerami. Dziś sprawnie posługują się smartfonami, uprawiają sport, a niektórzy po sześćdziesiątce kończą studia.
Potencjał energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim to główny temat zbliżającego się Forum Ekologicznego, które odbędzie się pierwszego dnia wiosny (21.03.2025 r.) w Szczecinie.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas